StoryEditorPogoda długoterminowa

Mokry kwiecień i upalny czerwiec. Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2023

11.03.2023., 18:03h
IMGW opracowało długoterminową prognozę pogody od kwietnia do lipca. Jaka czeka nas pogoda wiosną i na początku lata 2023 roku?

Jaki będzie pogoda w kwietniu 2023?

IMGW opracowując pogodę długoterminową oparł się na danych z lat minionych. Na ich podstawie przygotował następujące prognozy. W kwietniu nie należy spodziewać się odchyleń od norm zarówno w temperaturze oraz w opadach deszczu, aczkolwiek prognoza sugeruje sumę opadów wyższą, jak wcześniej.

Prognozuje się, że w tym miesiącu średnia temperatura będzie wahać się od 5,3 stopnia Celsjusza do 10 stopni Celsjusza. Opady natomiast wyniosą od 17,9 mm do 97 mm.

Wszystkie te wskaźniki mieszą się w normie.

Pogoda na kwiecień 2023

Pogoda w maju dość stabilna

Wg synoptyków IMGW w tym miesiącu spodziewać się należy opadów w normie wynikającej z wieloletnich doświadczeń. Temperatury powietrza również nie ulegną zmianie i będą mieściły się w normie od 10 stopni (w Zakopanem) do 14,8 stopnia Celsjusza (w Gorzowie Wlkp., Poznaniu oraz Warszawie i Zielonej Górze).

pogoda na maj 2023

Pogoda na czerwiec i lipiec: temperatura powyżej normy

Kolejne dwa miesiące zapowiadają się na cieplejsze niż dotąd. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.” – podaje IMGW.

pogoda na czerwiec 2023

Jeśli chodzi o temperatury to średnia dobowa w czerwcu może wynieść od 15 stopni Celsjusza do 18,3 stopnia Celsjusza. Natomiast w lipcu termometry mogą wskazywać temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza (od 15,7 stopnia Celsjusza do 20,3 stopnia Celsjusza).

Opady w obu miesiącach będą mieściły się w normie wieloletniej.

pogoda na lipiec 2023

Co dokładnie oznacza „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach pogody od kwietnia do lipca?

Jak wyjaśniają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, określenie "powyżej normy" lub "poniżej normy" nie musi od razu oznaczać ekstremalnej aury.

– Nie nie jest to równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0°C. – można przeczytać wyjaśnienie na stronie internetowej IMGW.

Jak wskazują eksperci Instytutu, prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, czyli zarówno do temperatury w ciągu dnia, jak i w nocy. 

Przez analogię należy rozumieć "normy" dotyczące sumy opadów. Również dotyczy ona średniej sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. Ale IMGW nie określa ile spośród tych dni w miesiącu będzie z ulewami, a ile będzie bez kropli deszczu.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 03:52