StoryEditorAktualności

Nawet milion złotych pożyczki na infrastukturę na wsi

12.09.2019., 13:09h
Do 23 września jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę na inwestycję w infrastrukturę na obszarach wiejskich. Taką możliwość daje udział w XXIV edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego prowadzonego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

– Samorządowy Program Pożyczkowy to jeden z flagowych projektów prowadzonych przez Fundację EFRWP od 2011 roku. Wyróżnia go bardzo niskie, wynoszące tylko 2,5% oprocentowanie, brak jakichkolwiek kosztów oraz opłat pośrednich – prowizji, marży itp., a także możliwość zaciągnięcia pożyczki bez konieczności stosowania procedury przetargowej. Tym samym środki można pozyskać w krótszym czasie i taniej, bo z pominięciem czasochłonnej procedury przetargowej. Istotne jest również to, że nasze pożyczki mogą być wykorzystane przez gminy jako wkład własny lub pomostowe finansowanie inwestycji do czasu uzyskania środków unijnych lub krajowych – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji EFRWP. 

Kto może otrzymać pożyczkę z EFRWP?

O pożyczkę z SPP mogą ubiegać się gminy oraz powiaty, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich, czyli we wsiach i w miastach do 20 tys. mieszkańców. Środki z pożyczki samorząd musi przeznaczyć na budowę lub modernizację dróg gminnych i powiatowych, sieci oraz stacji wodociągowych, kolektorów i oczyszczalni ścieków, placówek oświatowych czy inwestycji z odnawialnych źródeł energii. 

Samorząd może maksymalnie uzyskać pożyczkę do 1 mln zł. Pożyczka jest udzielana na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji.

Wnioski o pożyczki w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego można składać do 23 września 2019 roku za pośrednictwem strony internetowej Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl


Paweł Mikos
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 08:30