StoryEditorWiadomości rolnicze

Nawozy fosforowe mogą zdrożeć nawet o 15%

03.07.2017., 12:07h
Podczas lipcowego posiedzenia Parlament Europejski ma zająć się propozycją Komisji Europejskiej w sprawie zmian w tzw. rozporządzeniu nawozowym. Określa ono dopuszczalny poziom kadmu w nawozach fosforowych. Problem w tym, że zaproponowane limity mogą spowodować wzrost cen nawozów nawet o 15%. 

Unijni urzędnicy chcą ograniczyć negatywny wpływ kadmu na środowiska i ludzi

Komisja Europejska w swojej propozycji chce ograniczyć zawartość kadmu w nawozach mineralnych. Z wielu badań wynika, że kadm jest pierwiastkiem toksycznym, który może powodować u ludzi uszkodzenia nerek, wątroby, jelit, niepłodność czy zaburzenia w układzie krwionośnym. A przez stosowanie kadmu w nawozach, dostaje się on do gleby, a następnie do roślin i zwierząt, które później w postaci przetworzonej trafiają na nasze talerze. Z tego właśnie powodu Komisja Europejska zaproponowała na początek limit 60 mg kadmu (Cd) na 1 kg P2O5, czyli związku potrzebnego do wytworzenia nawozów fosforowych. W kolejnych latach limit ten miałby być ograniczony do 40 mg, a nawet 20 mg Cd/kg P2O5.


Drastyczne limity mogą nie wpłynąć na poprawę środowiska,  za to uderzą po kieszeni polskich rolników i firmy

Jednak, jak zwraca uwagę Krajowa Rada Izb Rolniczych, KE nie przedstawiła żadnych pomiarów wykazujących, że limit 60 mg jest niezbędny do ochrony zdrowia.
Ustalenie zbyt niskiego poziomu kadmu nie wpłynie znacząco na poprawę warunków środowiskowych, natomiast może uzależnić Europę od dostaw fosforanów z kierunku rosyjskiego, a tym samym, będzie miało negatywny wpływ na polski sektor chemiczny – uważa Andrzej Grzyb, eurodeputowany z PSL.

Tylka Yara i Rosjanie mają odpowiednie złoża 

Co więcej, może to znacznie wpłynąć na ceny nawozów fosforowych, które mogą zdrożeć od 2% do nawet 15%. Może do tego dojść, ponieważ niemal wszystkie europejskie zakłady chemiczne, w tym polska Grupa Azoty, do produkcji nawozów fosforowych wykorzystuje fosforyty zawierające kadm, które pochodzą ze złóż w Afryce Północnej.  Afrykańskie fosforyty zawierają kadm w ilości 80–100 mg/kg. I trudno będzie obniżyć ten poziom w procesie produkcji.
W całej Europie jedynie Yara oraz producenci z Rosji, korzystają z fosforytów z mniejszą ilością kadmu. Dlatego pozostałe europejskie zakłady chemiczne, żeby sprostać nowym normom zaproponowanym przez KE, będą musiały zacząć kupować fosforyty z Rosji. A to według ekspertów przyczyni się do wzrostu cen tego surowca, to z kolei odbije się na portfelu rolnika, który będzie musiał kupić nawóz fosforowy.

Jaki poziom kadmu w nawozach będzie wystarczający?
 
Andrzej Grzyb uważa, że wystarczyłoby, żeby limit kadmu w fosforytach został określony na poziomie 80 mg/kg. Wówczas europejskie firmy chemiczne produkujące nawozy nie musiałyby zmieniać źródeł zaopatrzenia, a środowisko naturalne i ludzie byliby w odpowiedni sposób chronieni przed nadmiernym występowaniem toksycznego pierwiastka.
Czy tak się stanie? Zależy od większości w Parlamencie Europejskim.pm
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 20:10