StoryEditorUE

Niemiecku polityk i ekolog z Portugalii będą rządzić rolnictwem w PE

12.07.2019., 19:07h
Niemiecki urzędnik i ekolog z Portugalii będą kierować pracami komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Czy polscy eurodeputowani będą mieli wpływ na politykę rolną i związaną z obszarami wiejskim w nowym PE? 

Norbert Lins z Niemiec na czele komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim

W środę 10 lipca 2019 r. stałe komisje Parlamentu wybrały swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Na czele Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE stanął Norbert Lins, niemiecki deputowany z CDU i Europejskiej Partii Ludowej. Wcześniej – od 2017 r. – był europosłem w komisji rolnictwa, a we wcześniejszej kadencji także w Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. W poprzedniej kadencji bardzo angażował się w projekty związane z walką ze zmianami klimatycznymi o redukcją emisji CO2.  

Norbert Lins został wybrany na nowego szefa Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim (AGRI)
Norbert Lins został wybrany na nowego szefa Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim (AGRI)

 

Zastępcami w komisji rolnictwa ekolog z Portugalii 

Pierwszym wiceprzewodniczącym został wybrany Francisco Guerreiro z Portugalii, polityk ekologicznego ugrupowania Ludzie–Zwierzęta–Przyroda, który bardzo podkreśla kwestie związane z dobrostanem.  

Francisco Guerreiro z frakcji zielonych został I wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w PE
Francisco Guerreiro z frakcji zielonych został I wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w PE

 

Drugim wiceprzewodniczącym wybrany został Daniel Buda, rumuński deputowany należący do Europejskiej Partii Ludowej.
Być może polski polityk jeszcze znajdzie się we władzach tej komisji, gdyż do obsadzenia zostało stanowisko III oraz IV wiceprzewodniczącego.  
Daniel Buda z Rumunii jest drugim wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa
Daniel Buda z Rumunii jest drugim wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa 

 

Czesi mają więcej deputowanych w komisji rolnictwa niż Polska

Warto jednak zwrócić uwagę, ze w tej kadencji polscy europosłowie nie są liczącą się grupą w komisji rolnictwa. Na 48 możliwych miejsc znaleźli się w niej jedynie Jarosław Kalinowski (PSL) oraz Krzysztof Jurgiel (PiS), a Zbigniew Kuźmiuk (PiS) jest jedynie deputowanym w zastępstwie.
Co ciekawe, Czechy choć znacznie mniejsze, mają więcej deputowanych w tej komisji. Warto także dodać, że w poprzedniej komisji Polska miała przewodniczącego tej komisji – Czesława Siekierskiego, który jednak w tej kadencji nie dostał się do PE. 

Na pewno na działalność rolników duży wpływ będzie miała także Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, gdzie zasiada 5 naszych reprezentantów Bartosz Arłukowicz i Ewa Kopacz (oboje z PO), Adam Jarubas (PSL) oraz Joanna Kopcińska i Anna Zalewska (obie z PiS). Jednak nie ma Polaka we władzach tej komisji. 


Paweł Mikos 
Fot. Parlament Europejski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 04:41