StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowy magazyn do składowania zbóż i pasz w Porcie Gdynia

03.12.2014., 11:12h
O 60 proc. zwiększyła się powierzchnia magazynowa Bałtyckiego Terminala Zbożowego Sp. z o.o. w porcie w Gdyni dzięki oddaniu do użytku nowego magazynu zbóż i pasz. Obecne zdolności składowe terminala wynoszą 72 tys. ton zboża.

Nowy magazyn zbóż i pasz, który będzie wykorzystywany w działalności przeładunkowej Bałtyckiego Terminala Zbożowego Sp. z o.o. (BTZ), został w poniedziałek uroczyście oddany do użytku. W magazynie przy ulicy Indyjskiej o powierzchni użytkowej 7,4 tys. metrów kw. możliwe jest składowane 28 tys. ton zboża lub - nieco mniej - śruty sojowej.

Prezes BTZ w Gdyni Marek Kwiatkowski powiedział PAP, że nowy magazyn to przede wszystkim zwiększenie o 60 proc. dotychczasowej powierzchni magazynowej. "Oznacza to umocnienie terminala na pozycji lidera w obsłudze eksportu zbóż i rzepaku" - dodał. Poinformował, że terminal ma 35 proc. udział w rynku krajowym pod względem obsługi eksportu zbóż i rzepaku. Zaznaczył, że zwiększenie powierzchni składowej dla terminala oznacza też "przywrócenie konkurencyjności w zakresie obsługi ładunków z importu, głównie surowców paszowych z Ameryk Północnej i Południowej". "Brak tej powierzchni limitował konkurencyjność terminala" - dodał.

Magazyn połączony jest z elewatorem znajdującym się przy nabrzeżu estakadą o długości 100 metrów. Przenośnik taśmowy napełniający cztery komory składowe magazynu wyposażony jest w rękawy załadowcze, zapewniające bezpyłowy załadunek. W ciągu godziny do magazynu może być załadowanych 400 ton. Tyle samo można załadować w ciągu godziny z magazynu na samochody; odbywa się to przy wykorzystaniu trzech niezależnych punktów załadowczych obsługiwanych z kabin operatorskich.

Kwiatkowski podał, że port w Gdyni jest liderem w zakresie obsługi polskiego eksportu zbóż i rzepaku. Zakłada on, że w tym roku w terminalu przeładowanych zostanie ok. 900 tys. ton zbóż i rzepaku na eksport. Z gdyńskiego terminala zboże jest eksportowane głównie do Maroka, Algierii, Mauretanii, Arabii Saudyjskiej, Jordanii i Egiptu. Importowana jest natomiast śruta sojowa, głównie z Argentyny, USA, Brazylii.

Prezes BTZ powiedział, że rozważana jest realizacja kolejnych inwestycji, które mogłyby poprawić efektywność i konkurencyjność terminala.

Koszty realizacji inwestycji poniosły: Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA (19,5 mln zł za prace budowlane) oraz BTZ (koszty urządzeń i technologii). Wykonawcą robót była firma Przembud Gdańsk SA.

Bałtycki Terminal Zbożowy jest nowoczesnym terminalem portowym obsługującym wszelkiego rodzaju ładunki zbożowe (pszenica, jęczmień, żyto, nasiona rzepaku) oraz surowce paszowe i śrutę (sojową, rzepakową). Usytuowany jest przy nabrzeżach: Indyjskim i Norweskim w Porcie Gdynia. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 19:43