StoryEditorkomentarz naczelnych

Obietnice wyborcze za nasze i wasze pieniądze

25.06.2020., 07:06h
Tym naszym Czytelnikom, którzy są zafascynowani, obietnicami wyborczymi kandydatów na urząd Prezydenta RP, pragniemy przypomnieć, że to za ich pieniądze będą realizowane ich śmiałe plany.

Za moje, twoje, nasze pieniądze będą rządzili

Wszak sprawowanie władzy nie polega na bezmyślnym drukowaniu pieniędzy, lecz na takim rządzeniu, które wzmacnia potencjał gospodarczy kraju i jednocześnie stwarza warunki do sprawiedliwego rozwoju społeczeństwa. Bardzo istotnym elementem takiego rządzenia jest ochrona obywateli RP przed wszelakimi klęskami i plagami, w tym wojną.

Bezdyskusyjnym faktem jest, że rolnicy i polski przemysł przetwórczy wzmacniają znacząco naszą gospodarkę i budżet państwa. Zapewniają też bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Tak doceniane szczególnie w czasie głębokich kryzysów, takich jak obecna pandemia koronawirusa. Pamiętajmy, że rolnicy nie zamrozili pracy w swoich gospodarstwach i nie zamrożą nawet jak nadejdzie druga fala zakażeń. Dotyczy to też firm przetwarzających żywność. Tak.

Rolników chwalimy, ale w czasie kampanii. Później o nich zapominamy

Mamy nowoczesne rolnictwo i nowoczesny przemysł rolno-spożywczy. I chwalimy się tym na prawo i lewo, szczególnie w czasie kampanii wyborczych. Ale dochody rolników i firm z nimi związanych są systematycznie zaniżane poprzez złe praktyki wielkich sieci handlowych, którym w naszym kraju wolno znacznie więcej niż np. w państwach starej Unii Europejskiej. Nic dziwnego, że podniosła się wrzawa z racji prac nad utworzeniem Polskiego Holdingu Spożywczego i związanych z nim sieci sklepów.

Czytaj również: Ardanowski dla TPR: liczę, że uda się utrzymać 3 mld euro więcej dla polskich rolników

Komu wolno konkurować, a komu nie?

Wszak gdy Orlen był zarządzany przez liberalnych fachowców, to dobrze było, gdy konkurował z zachodnimi firmami naftowymi. A teraz, gdy Polski Holding Spożywczy – wraz z siecią polskich sklepów spożywczych – chce konkurować z wielkim sieciami będącymi własnością zagranicznych inwestorów, to słychać okrzyk: komuna wraca. My tej koncepcji życzymy powodzenia. Ale jednocześnie kierujemy proste pytanie do polityków ze wszystkich opcji politycznych: czy tego pomysłu nie można było wcielić w życie ćwierć wieku temu?

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelnik Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 12:28