StoryEditorPolska

Obowiązkowa bioasekuracja w całym kraju. Nowe zakazy i nakazy dla hodowców świń w związku z ASF

27.02.2018., 08:02h
Od 28 lutego 2018 roku w całej Polsce będą obowiązywać nowe rozporządzenie hoduje się świnie. Nie będzie można trzymać świń w tym samym budynku co bydło. Konieczne będą maty dezynfekcyjne oraz rejestr wejść do chlewni. Zakaz wstępu do chlewu mają nawet… koty i psy.

MRiRW: zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF

Od 28 lutego 2018 roku w życie wejdzie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 9 lutego 2018 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Według resortu rolnictwa wprowadzenie nowego prawa, a z nim obowiązków i zakazów dla wszystkich hodowców świń w Polsce, wynika z zagrożenia dalszego szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski.

– Wystąpienie choroby na danym terenie powoduje restrykcje i wiąże się z koniecznością likwidacji zakażonych stad, co z kolei pociąga za sobą skutki ekonomiczne i społeczne. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie gospodarstw przed ewentualnym przeniesieniem wirusa ASF – podaje ministerstwo w komunikacie o wprowadzeniu nowego prawa.

Według resortu, nowe przepisy powinny zwiększyć poziom zabezpieczenia gospodarstw przed wystąpieniem w nich ogniska ASF. 

Nowe obowiązki dla hodowców świń w związku z ASF

Znowelizowane rozporządzenie wprowadza dla rolników, którzy hodują świnie nowe obowiązki. Określają one m.in. kto może wykonywać czynności przy świniach, jakiej wielkości muszą być maty dezynfekujące oraz jakie rejestry hodowca świń musi prowadzić.

Wśród nowych obowiązków są:

  • karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
  • prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa
  • rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie,
  • zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych, w tym psów i kotów
  • utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne,
  • wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie,
  • stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, 
  • bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń,
  • używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności,
  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są̨ utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość – nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego,
  • sporządzenie przez hodowców świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu,
  • w przypadku utrzymywania świń w gospodarstwie w systemie otwartym –  zabezpieczenie wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem (na podmurówce lub z wkopanymi w ziemię krawężnikami).

Wśród nowych obowiązków jest nakaz utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.

Zakaz obsługi świń przez osoby uczestniczące w polowaniach 

Rozporządzenie wprowadza także dwa zakazy:

  • zakaz wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń;
  • zakaz wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt. 

Ostrzejsze nakazy w strefie ASF

Warto pamiętać, że w strefie ASF przepisy te są znacznie ostrzejsze. Należy, poza nakazami i zakazami przewidzianymi w całym kraju, dodatkowo m.in.:

  • wdrożyć programu monitorowania i zwalczania gryzoni;

  • przeprowadzanie okresowych zabieg w dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku);
  • posiadanie w gospodarstwie, w którym są utrzymywane świnie, pisemnego planu bioasekuracji obejmującego m.in. rejestr środków transportu do przewożenia świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa oraz informacje o zwalczaniu gryzoni i wykonanych zabiegach dezynsekcji oraz rejestr produkt w biobójczych używanych w gospodarstwie, program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami, zasady używania oraz czyszczenia i dezynfekcji odzieży ochronnej i obuwia.

Kontrole Inspekcji Weterynaryjnej w gospodarstwach rolnych hodujących świnie 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już zapowiedziało, że gospodarstwa, w których są hodowane świnie będzie kontrolowane przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Jeśli inspektorzy stwierdzą nieprawidłowości w zakresie wymagań weterynaryjnych, wówczas powiatowy lekarz weterynarii (PLW) będzie wydawał decyzję nakazujące usunięcie uchybień. PLW będzie mógł także nakazać ubój lub zabicie świń i zakazać ich hodowli w danym gospodarstwie.

Pomoc z ARiMR dla hodowców, którzy nie będą mogli utrzymywać świń

Jeżeli rolnik otrzyma decyzję administracyjną powiatowego lekarza weterynarii o zakazie hodowli świń ze względu na niespełnianie warunków bioasekuracji, wówczas będzie mógł ubiegać się wsparcie finansowe w związku z  utraconymi dochodami z tytułu prowadzenia produkcji świń w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc będzie wypłacana od liczby świń utrzymywanych w gospodarstwie w 2017 roku, jednak ministerstwo rolnictwa wprowadziła limit pomocy do 50 sztuk trzody chlewnej.

Stawka wsparcia ma wynieść 0,36 zł zł za każdy dzień od 1 świni.

Pomoc będzie wypłacana  w okresie obowiązywania zakazu utrzymywania świń  lecz nie dłużej niż 3 lata. Pomoc z ARiMR dla hodowców, którzy nie będą mogli utrzymywać świń

Rozporządzenie o bioasekuracji w całym kraju

Całą treść rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń można znaleźć na stronie internetowej Sejmu: ROZPORZĄDZENIE o bioasekuracji w całym kraju.

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 10:57