StoryEditorWiadomości rolnicze

Od środy duże ochłodzenie! Czy nadciąga sroga zima? Sprawdź prognozę długoterminową

14.11.2022., 12:11h
IMGW ustalił jaka pogoda może nas czekać w kolejnych tygodniach. Analizy modelu długoterminowego wskazują, że w tych trudnych ekonomicznie czasach, zbliżająca się zima również nie będzie dla nas zbyt łaskawa. Choć większych anomalii raczej nie mamy się spodziewać.

Kiedy czeka nas pierwszy „atak” zimy?

Rozpoczęśliśmy właśnie 46. tydzień roku 2022. Eksperci IMGW zapowiadają, że przedsmaku zimy skosztujemy w II połowie obecnego tygodnia. Po 17 listopada br. nastąpi zmiana pogody, będzie więcej słońca, ale ma być chłodno, ponieważ temperatura spadnie poniżej zera. Na północy kraju może pojawić się deszcz ze śniegiem i śnieg.

Opady śniegu są zapowiadane 18 listopada - 23 listopada. Śnieg poprószy na początek w północnej oraz wschodniej części Polski, a następnie, w kolejnych dniach opady pojawią się w centrum kraju, na zachodzie oraz południu.

W poniedziałek temperatura maksymalna od 8°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich, około 11°C w centrum do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie słaby, jedynie wysoko w Sudetach w porywach do 90 km/h.

Wtorek będzie bardzie pochmurny, ale bez opadów zwłaszcza na zachodzie Polscki, co więcej nie zabraknie przejaśnień. Rano spodziewajmy się mgieł. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C; chłodniej na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat, około 7°C. Wiatr słaby, nad morzem i w rejonach podgórskich okresami porywisty. Wieczorem odchujemy już ochłodzenie.

W środę w niektórych regionach kraju synoptycy opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C.  Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie okresami porywisty, północno-wschodni. Noc ze środy na czwartek z upłynie poniżej zera -nawet do -5°C na Suwalszczyźnie, co może skutkować oblodzeniem mokrych dróg i chodników.

W czwartek i w piątek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a w piątek na południowym zachodzie wzrośnie do dużego i tam możliwe są opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od -2°C do 5°C.

W weekend będzie pogodnie, śniegu oraz mżawki mogą spodziewać się mieszkańcy Sudetów. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -1°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie, jedynie nad samym morzem około 8°C. Wiatr na ogół będzie słaby.

Jak pogoda czeka nas w grudniu 2022 r. oraz w styczniu 2023 r.?

Prognozy IMGW-PIB wskazują, że w grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Najzimniej ma być w Zakopanym, średnio termometry będą wskazywać do minus 3 stopni Celsjusza. Za to w Szczecinie – temperatura będzie utrzymywać się na poziomie nawet 3 stopnie na plusie. Zachodnia Polska nie powinna obawiać się mrozów.

Pierwszy miesiąc nowego 2023 upłynie w Polsce prawdopodobnie bez większych anomalii temperaturowych oraz opadowych, a średnie zakresy będą mieścić w średniej 30-letniej. Z kolei, regionalnie, nieco wyższe opady deszczu mają objąć północną Polskę i w miastach w tym regionie opad zapowiada się solidnie.

Jak pogoda czeka nas w lutym i marcu 2023 r.?

Luty także bez większych odchyleń – standardowo najzimniej ma być w Suwałkach, a w Szczecinie średnia temperatura ma utrzymywać się na małym plusie.

Co najciekawsze, synoptycy przewidują, że wiosna przyjdzie wcześniej niż zazwyczaj i wyprzedzi kalendarzową. W całym kraju może być cieplej niż zwykle, choć deszczowo.
 Przeczytaj także:

Jaka będzie jesień 2022? Długoterminowa prognoza pogody Józefa Gorella

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. IMGW, unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 15:19