StoryEditorPolska

Ofensywa przeciwko ASF ma przyspieszyć

23.02.2020., 08:02h
Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii, zapowiada zmiany w metodach powstrzymywania epidemii ASF. Mówił o tym podczas konferencji „Walka z ASF w kontekście niektórych wypowiedzi uczonych i ekologów”.

Specustawa o zwalczaniu ASF

Bogdan Konopka przypomniał, że od 31 stycznia 2020 r. obowiązuje specustawa o zwalczaniu ASF.

Ustawa ta zmienia szereg praw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, w tym momencie ASF. Ustawa ta zmienia m.in. prawo budowlane pozwalając na budowę niecek dezynfekcyjnych trwałych, które wcześniej wymagały pozwolenia na budowę – wskazywał Bogdan Konopka.

Chciałbym podkreślić, że ustawa ta powstała nie przeciw ludziom, ani zwierzętom. Jest wymierzona przeciw wirusowi afrykańskiego pomoru świń i jest narzędziem do jego zwalczania. Środki w niej zawarte mają służyć redukcji populacji dzików przez cały rok m.in. poprzez skuteczny odstrzał sanitarny i planową gospodarkę łowiecką. Pozwala również na stosowanie tłumików podczas prowadzenia odstrzałów sanitarnych. Możliwe będzie też grodzenie terenów świeżych epidemii, zamykanie przejść pod drogami. Za utrudnianie polowań będą stosowane kary, będzie także egzekwowane przestrzeganie zasad bioasekuracji od myśliwych – wyliczał Bogdan Konopka.

ASF w lubuskim

Mirosław Welz, zastępca GLW, zaznaczył, że do przyśpieszenie prac nad specustawą doszło po wykryciu ASF w woj. lubuskim.
Po odnalezieniu martwych dzików w ciągu 3 dni ogrodzono płotem ok. 80 km2. Obecnie na tym terenie odnaleziono 145 zakażonych wirusem dzików – powiedział.
Podkreślił, że odstrzał dzików powinien być prowadzany nie tylko tam, gdzie choroba występuje, ale też na terenach przyległych, aby chronić zdrowe dziki przed zakażeniem wirusem.

Obowiązkowy odstrzał z uwagi na "dobro wyższe"

Z kolei Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, odniósł się do opinii niektórych naukowców nt. zwalczania ASF.
Wielu z nich jest przeciwnych odstrzałowi dzików. Zapominają jednak o tym, że jest coś takiego, jak dobro wyższe, a to czasem wymaga stosowania niestandardowych działań. Działania, takie jak odstrzał dzików, są wspierane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – zauważył szew PIW.

Prace nad szczepionką trwają

Krzysztof Niemczuk poinformował też o pracach nad szczepionką przeciwko ASF jakie trwają w instytucie w Puławach.

Jesteśmy już po pierwszych próbach klinicznych nad nowym konstruktem szczepionki i muszę przyznać, że są one zadowalające. Jak dotąd żadnemu ośrodkowi naukowemu na świecie nie udało się wynaleźć szczepionki na ASF.

Ireneusz Olszewski
Fot. I Olszewski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 22:37