StoryEditorWiadomości rolnicze

Platforma doradcza dla rolników eDWIN działa w pełnym wymiarze

19.11.2022., 21:11h
Wraz z końcem października, kiedy to uruchomiono dwie ostatnie usługi w ramach platformy eDWIN, można wykorzystywać pełen wachlarz jej udogodnień, tj. „Wirtualne gospodarstwo”, „Udostępnianie danych meteorologicznych”, „Raportowanie zagrożeń” oraz „Śledzenie pochodzenia produktów”

Jakie funkcje ma platforma doradcza eDWIN?

Z punktu widzenia rolników najważniejsze są usługi, które aktywowano już w czerwcu, czyli „Wirtualne gospodarstwo” oraz „Udostępnianie danych meteorologicznych”. Pierwsza z nich umożliwia pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów oraz dostarcza powiadomienia dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu.

Każda uprawa wprowadzona do tej usługi jest bowiem monitorowana. Dlatego w przypadku wystąpienia zagrożenia zniszczenia uprawy przez chorobę lub szkodnika system poinformuje o tym rolnika. Ponadto jedną z możliwości „Wirtualnego gospodarstwa” jest wspomaganie decyzji rolników, czy, kiedy i w jakiej ilości stosować środki do ochrony uprawy. Usługa ta ułatwia także kontakt rolników z ich doradcą rolniczym. Każdy użytkownik może posiadać przypisanego do konta doradcę.

„Wirtualne gospodarstwo” udostępnia także rolnikom raporty agrometeorologiczne. Są one opracowywane przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i mają charakter ogólny lub spersonalizowany.

Dostęp do 600 stacji meteorologicznych

Z kolei usługa „Udostępnianie danych meteorologicznych” umożliwia dostęp do danych z około 600 stacji meteorologicznych w całej Polsce. Każda stacja na bieżąco monitoruje między innymi temperaturę, wilgotność powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne oraz prędkość i kierunek wiatru.

Z usługi „Śledzenie pochodzenia produktów” mogą korzystać zarówno rolnicy, jak i konsumenci. Pozwala ona producentom na wprowadzenie do rejestru informacji o pochodzeniu produktu, z którymi mogą zapoznać się konsumenci. Docenią ją świadomi konsumenci, dla których istotne są informacje o pochodzeniu danego produktu oraz wybieranie artykułów ze sprawdzonego źródła.

Usługa „Raportowanie zagrożeń” jest przeznaczona dla instytucji odpowiedzialnych za ochronę roślin oraz instytucji naukowych. Dzięki niej możliwe jest generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie, w tym także ogrodnictwie.

Wielkopolski ODR twórcą platformy eDWIN

Pomysłodawcą utworzenia platformy eDWIN był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Platforma jest całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych na komputerach oraz jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Z platformy mogą korzystać zarówno rolnicy, instytucje naukowe, samorządy, jak i inne chętne osoby. Szczegółowe informacje o platformie dostępne są na stronie www.edwin.gov.pl.

– Całkowite udostępnienie platformy doradczej eDWIN znacząco przyczyni się do ułatwienia codziennej pracy rolników na polu – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Jak poinformował „Tygodnik” Norbert Kowalski z WODR, na ten moment w platformie eDWIN zarejestrowanych jest ponad 3700 pól z całej Polski. Najwięcej, bo prawie 1600, zarejestrowano na terenie województwa wielkopolskiego. Natomiast najmniej, bo zaledwie 23, w województwie małopolskim.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 22:58