StoryEditorASF

Pobierz aplikację „Zgłoś dzika“ i pomóż zwalczać ASF

30.11.2020., 15:11h
„Tygodnik Poradnik Rolniczy” przygotował aplikację „Zgłoś Dzika” na smartfony. Jest to prosta i intuicyjna aplikacja, która służy do zgłaszania służbom weterynaryjnym szczątków padłych dzików. Informacje te mają ułatwić służbom w walce z wirusem ASF.

Aplikacja Zgłoś dzika ułatwi Inspekcji Weterynaryjnej walczyć z ASF

Aplikacja „Zgłoś dzika” na smartfony opracowana przez „Tygodnik Poradnik Rolniczy” ma za zadanie szybkie przekazywanie informacji do służb weterynaryjnych o padłych dzikach. Bez względu na to czy dzika znajdziemy w lesie podczas zbierania grzybów, na spacerze w parku czy wśród pól, można łatwo wskazać bardzo precyzyjnie miejsce odnalezienia padłego zwierzęcia.

Dzięki temu Inspekcja Weterynaryjna może szybko uprzątnąć truchło i jednocześnie wykonać badania pod kątem wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń). Według najnowszych badań, jak najszybsze usunięcie ze środowiska padłych dzików pozwali na ochronę polskich gospodarstw hodujących świnie przed tą chorobą. Pozwoli to także na ochronę populacji dzików przed tym śmiertelnym dla nich wirusem. 

Jak działa aplikacja Zgłoś dzika?

Aplikacja „Zgłoś dzika” umożliwia:

  • wskazanie na podstawie mapy dokładnego miejsca znalezienia dzika; 
  • wybrania odpowiedniego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii;
  • zrobienie zdjęcie w celu potwierdzenia zgłoszenia;
  • wysłania krótkiej informacji na temat znalezionego dzika.  
Wszystkie wysłane zgłoszenia trafiają bezpośrednio do Inspekcji Weterynaryjnej, co ułatwi służbom usuwanie padłych dzików.

 

Pobierz aplikację Zgłoś Dzika” za damo i pomóż zwalczać ASF!

Mamy nadzieję, że jak najszersze stosowanie aplikacji Zgłoś Dzika przyczyni się to do ograniczenia rozmiarów tej groźnej choroby szerzącej się w naszych lasach, będącej śmiertelnym zagrożeniem dla świń oraz pozwoli oszczędzić populację dzików i zmniejszy straty ponoszone przez rolników – mówi Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego“.

Aplikacja Zgłoś Dzika” można pobrać za darmo. Jest ona dostępna w sklepie Google Play:

POBIERZ aplikację Zgłoś dzika.

Pobierz aplikację Zgłoś Dzika” za damo i pomóż zwalczać ASF!  

Paweł Mikos 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 11:19