StoryEditorWiadomości rolnicze

Podlaskie: decyzja o utworzeniu tzw. obszaru zagrożenia w zw. z ASF

16.04.2015., 12:04h
Sześć gmin w woj. podlaskim obejmuje tzw. obszar zagrożenia, utworzony w związku z występowaniem tam wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). To strefa z dodatkowymi obostrzeniami na terenie, który już dotąd objęty był ograniczeniami - podał Główny Lekarz Weterynarii.       

To decyzja Komisji Europejskiej, która wejdzie w życie 28 kwietnia. Ustanowiony obszar zagrożenia obejmuje cztery gminy (Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo) w powiecie sokólskim i dwie (Gródek, Michałowo) w powiecie białostockim.

Gminy znajdują się w obecnej tzw. strefie czerwonej, czyli z najbardziej restrykcyjnymi obostrzeniami związanymi z ASF, która obejmuje części powiatów: białostockiego, sokólskiego, augustowskiego i sejneńskiego. Część województwa objęta jest też tzw. strefą żółtą, również utworzoną w związku z ASF, gdzie ograniczenia są mniejsze.

"Nowa strefa służy wzmocnieniu nadzoru i zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF, szczególnie poprzez produkty, które mogą być pozyskane od zwierząt z ewentualnym zakażeniem" - podano w środowym komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Na nowoutworzonym tzw. obszarze zagrożenia obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia, dotyczące w szczególności "umieszczania" na rynku spożywczym świń i produktów z nich uzyskanych. To m.in. zasada, że świnie mogą być wysyłane poza obszar zagrożenia tylko do uboju, a sam ubój może się odbyć wyłącznie w rzeźni zatwierdzonej do tego celu przez powiatowego lekarza weterynarii.

Są też zasady dotyczące m.in. samego transportu tych zwierząt (ma być bezpośrednio z gospodarstwa do miejsca uboju, wyznaczoną i uzgodnioną trasą). "Świeże mięso pozyskane ze świń z obszaru zagrożenia może być umieszczane wyłącznie na rynku krajowym" - podano w komunikacie.

Według przywołanych danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na koniec marca na obszarze zagrożenia znajdowało się 317 stad, a w nich w sumie 2106 świń.

Obszary takie zostały utworzone w roku 2014 na Litwie i Łotwie. W komunikacie zwrócono uwagę, że utworzony w Polsce obszar zagrożenia jest najmniejszym spośród takich obszarów ustanowionych na terytoriach państw członkowskich UE, w których występuje ASF.

Wszystkie dotychczas stwierdzone przypadki ASF miały miejsce w woj. podlaskim, pierwsze wykryto w lutym 2014 r. Jak dotąd odnotowano 50 przypadków tej choroby u dzików (łącznie 91 zwierząt) oraz trzy ogniska ASF u trzody chlewnej.

Prawie wszystkie miały miejsce w strefie przygranicznej z Białorusią, na terenie powiatów: białostockiego i sokólskiego, gdzie wyznaczono obszary z obostrzeniami i stosownymi zakazami.

Trzy tygodnie temu pierwszy przypadek u dzika stwierdzono też na terenie powiatu hajnowskiego.

Dr Katarzyna Agnieszka Arłukowicz-Strankowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, pytana w środę przez PAP o ewentualność rozszerzenia strefy czerwonej w związku z pierwszym przypadkiem ASF w powiecie hajnowskim, zaznaczyła że taka decyzja leży w kompetencjach Komisji Europejskiej.

"Nie leży to w gestii ani powiatowego, ani wojewódzkiego, ani nawet głównego lekarza weterynarii. Taką decyzję podejmie KE, czy zostanie poszerzony ten obszar objęty ograniczeniami, czy też nie" - dodała. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 11:41