StoryEditorkomentarz naczelnych

Podziały wśród rolników odbijają się na cenach w skupie

05.06.2020., 15:06h
Za dawnych, przedwojennych czasów, to pan jechał na chłopie, a teraz to chłop jedzie na chłopie i w d… go kopie! Tę mądrość ludową usłyszeliśmy od naszego starego Czytelnika, któremu niedługo stuknie dziewiąty krzyżyk.

„Nowowiejscy” boją się rolnictwa i uprzykrzają życie tym, którzy się nim zajmują z dziada pradziada

Dziesięć lat temu byli dobrymi producentami trzody, żyliśmy w przyjaźni, a dziś nie pozwalają w naszym obejściu postawić obory. Chociaż jesteśmy w prawie – narzeka jeden z naszych Czytelników. „Nowowiejscy”, a więc ci co przybyli z miasta, też nie lubią rolnictwa. Stąd się biorą ich postulaty, aby żniwować w deszcz, bo wówczas się nie kurzy!

Podziały pośród samych rolników - te są najgorsze

Ale najgorsze są podziały wśród samych rolników, ich brak zorganizowania, brak solidarności oraz podatność na manipulację. Chcesz rządzić, to napuść gospodarza na gospodarza i obiecaj jakiś ochłap. Na pewno skoczą sobie do oczu, zaś duża kasa niechybnie skoczy – do kieszeni tych co obiecali. To uznani działacze nie dopuścili do powstania Związku Zawodowego Producentów Mleka, bo byłby za silny! Tak.

Rolnicze związki zawodowe są słabawe albo wręcz słabe – dosłownie kanapowe

I tym sposobem nie są silnym partnerem dla rządu. Nie potrafią też skutecznie walczyć o swoje, z tak silnymi przeciwnikami, jakimi są wielkie sieci handlowe. Przecież polskim zakładom przetwórczym konieczne jest wsparcie w tym nierównym boju. Wszak nawet największe polskie firmy mleczarskie nie mają szans uczciwej walki z wielkimi sieciami handlowymi. A rolnicy, jakby nie zdawali sobie sprawy, że dołowanie cen zbytu zawsze uderza ich po kieszeni.

Praktycznie obecnie tylko izby rolnicze mają stosunkowo silną pozycję – oczywiście na tle tych słabeuszy. Tak. Staramy się być obiektywni, chociaż zdajemy sobie sprawę, że obecne władze KRIR nie lubią „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:17