StoryEditorWiadomości rolnicze

Pogoda na jesień 2021. Długoterminowa prognoza pogody Józefa Gorella

24.09.2021., 17:09h
W długoterminowej prognozie pogody jesień zapowiada się bardzo zmiennie. Zdaniem Józega Gorella  październik będzie deszczowy i chłodny. Listopad za to ma być bardzo ciepły. A jaki będzie grudzień i zima?

Październik zapowiada się deszczowo i chłodno z przymrozkami

Pierwsza połowa października będzie deszczowa, listopad zapowiada się suchy, słoneczny i ciepły, grudzień bardzo kapryśny z przeplatanką dni słonecznych z opadami deszczu i śniegu. Zima będzie bardziej mroźna niż poprzednia, szczególnie w lutym, kiedy lokalnie temperatury mogą spaść poniżej –30°C.

Pierwsza dekada października lokalnie z intensywnymi opadami deszczu, szczególnie po nowiu, tj. po 6 października. Wiatr okresami silny, porywisty, z kierunków północnego i północno-zachodniego. Chłodno, lokalnie wystąpią przymrozki. W górach opady deszczu ze śniegiem. Pomiędzy przechodzącymi frontami kilka słonecznych dni. Temperatura minimalna –4°C. Druga dekada nadal lokalnie z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza w rejonach południowo-wschodnich. Wiatr słaby, umiarkowany, zmienny, okresami porywisty. Najmniej opadów w północnych rejonach Polski. W końcu dekady więcej słonecznych dni. Początek trzeciej dekady kilka słonecznych dni, niewielkie opady deszczu. Druga połowa dekady i koniec miesiąca z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie z intensywnym, silnym, porywistym wiatrem do 100 km/h. W całym miesiącu wystąpią opady deszczu od niewielkich po intensywne. Okresami krótkotrwałe rozpogodzenia. Cały miesiąc bardzo chłodny z lokalnymi przymrozkami.

Listopad suchy i ciepły – miejscami temperatura może przekroczyć +20 st. Celsjusza

Początek listopada nadal z opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem i z przymrozkami. Od nowiu, tj. 4 listopada, z każdym dniem coraz cieplej i mniej opadów. Spływ ciepłego powietrza z południowego zachodu. Wzrost temperatury w ciągu dnia do 20°C. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Druga dekada nadal ciepło i słonecznie, lokalnie wystąpią mgły oraz mżawki. Dopiero koniec dekady więcej opadów i chłodniej. Trzecia dekada chłodna z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, dużymi wahaniami temperatur. Wiatr silny, porywisty, o charakterze sztormu.

W grudniu mróz może sięgać nawet -17 st. Celsjusza 

Pierwsza dekada grudnia duże wahania temperatur, nocą lokalnie spadki temperatur, w rejonach północno-wschodnich do –12°C. W ciągu dnia na południowym zachodzie do 14°C. Wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Wiatr słaby, zmienny, okresami porywisty. Lokalnie pojawią się mgły. Druga dekada bardzo kapryśna z opadami deszczu, śniegu oraz mżawkami i mgłami. Pomiędzy opadami kilka słonecznych dni. Duże wahania temperatur, lokalnie spadki do –8°C, w górach do –14°C. Wiatr zmienny, słaby, przeważnie północno-zachodni skręcający na południowy. Trzecia dekada grudnia z większym mrozem, opadami śniegu i deszczu ze śniegiem powodującym gołoledź. Wystąpią mgły. Pod koniec roku większe opady śniegu z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne.

Zima zapowiada się niezwykle mroźna

Gdy opracowywałem poprzednią prognozę pogody, a było to pod koniec maja, ostrzegałem przed nadchodzącymi kataklizmami na wzór tych, jakie wystąpiły w 2010 roku. Podobne jak w Polsce i w zachodniej części Niemiec kataklizmy pogodowe wystąpiły na wszystkich kontynentach. W Niemczech powódź wystąpiła w lipcu tuż po nowiu, wiele rejonów naszego kraju intensywne opady deszczu i powodzie nawiedziły po pełni Księżyca 22 sierpnia.

Ten rok jest rokiem asynchronicznym, tzn. że występuje w nim niezgodność w ruchu orbitalnym Księżyca względem orbity Ziemi oraz letniego i zimowego przesilenia. Takich lat w każdym stuleciu jest 25–30. Mimo że lipiec był bardzo gorący, bieżący rok, statystycznie, okazuje się chłodny. W okresie wiosny i lata dni z temperaturą powyżej 30°C było, w zależności do regionu kraju, nie więcej niż 25. Dla porównania: w 2018 oraz w 2019 roku takich dni było ponad 40. Intensywnym opadom deszczu towarzyszą w tym roku charakterystyczne tzw. niże stacjonarne, które kręcą się w jednym miejscu.


Józef Gorell
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 05:28