StoryEditorKomentarz naczelnych

Politycy odwrócili się od rolników i schlebiają ekologicznym oszołomom

04.07.2021., 15:07h
Przed tygodniem wspomnieliśmy o pomyśle Irlandczyków na zmniejszenie emisji gazów powodujących rzekomo globalne ocieplenie. Rozważają oni redukcję stada krów mlecznych o ponad połowę. Dziś pora na pomysły rodem z Nowej Zelandii – największego eksportera mleka na świecie. 

Ograniczenie pogłowia metodą na zmniejszenie emisji gazów w rolnictwie

Tam Komisja ds. Zmian Klimatu proponuje ograniczenie pogłowia krów i owiec o 13% do 2030 r. Zakłada także wprowadzenie już w 2025 r. systemu opłat za emisję gazów w rolnictwie, aby zmusić tamtejszych farmerów do działań mających ją obniżyć. Wysokość tych opłat nie jest jeszcze znana. Nas te pomysły szczególnie nie martwią, bo prowadzą do wzrostu kosztów produkcji najtańszego mleka na świecie. Choć oczywiście pamiętamy przysłowie: „Nie ciesz się dziadku z cudzego przypadku”. Bo tylko patrzeć, kiedy podobne idee rozkwitną nad Wisłą. Nie znamy jeszcze odpowiedzi, jaką drogą pójdziemy – irlandzką czy nowozelandzką? W nas jednak tli się nadzieja, że ani jedną, ani drugą.

Uległość polityków wobec klimatycznych oszołomów

Nie chcemy w tym miejscu wyliczać wielu wątpliwości związanych z obarczaniem krów, świń i owiec odpowiedzialnością za zmiany klimatu. Niestety, klimatyczne oszołomy nie zważają na wątpliwości a politycy im ulegają. Ulegają, bo w tle jest wielka polityka. Wszak dzięki weganom i wspomnianym klimatycznym ekologom oraz dzięki młodym ludziom zafascynowanym tymi skrajnym ideami łatwiej zrobić błyskotliwą karierę.

No cóż, rolniczy głos jest z roku na rok słabszy. Rolnicy są systematycznie obrażani i opluwani. Znaczna część społeczeństwa – w tym większość polityków – jest przekonana, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski zapewniają Lidle, Biedronki i różne Kauflandy. Zaś ci co jeszcze nie tak dawno byli określani tymi co Żywią i Bronią są reakcyjnym elementem mordującym zwierzęta gospodarskie, gwałcącym krowy i z premedytacją niszczącym środowisko naturalne.

Witos się w grobie przewraca

Tylko patrzeć jak z najnowszej historii Polski zostanie wymazany Wincenty Witos – niekwestionowany przewódca polskiej wsi i wielki polityk, który powstrzymał bolszewicką nawałę. Wszak jej celem było unicestwienie odrodzonego po latach zaborów młodego państwa polskiego.

Politycy nie pamiętają o rolnikach, chyba że przed wyborami

Chociaż nadal politycy – z różnych partii – chętnie wykorzystują tego chłopskiego przywódcę do swoich małych i marnych politycznych przepychanek. I tak, Zjednoczona Prawica z miesiąca na miesiąc odwraca się od oraczy. Jednak stawia na nierolniczą część społeczeństwa wiejskiego, która ma znacznie większy potencjał wyborczy. W Polskim Stronnictwie Ludowym frakcja rolnicza jest bardzo nieliczna i nie może przebić się ze swoimi argumentami do świadomości tych co obecnie rządzą Stronnictwem.

O programie rolnym Platformy Obywatelskiej nic nie można powiedzieć, bo go nie ma. A jeżeli powstanie, to tuż przed wyborami i będzie jak zwykle niewiarygodny. Lewica już dawno porzuciła rolników. Wprawdzie nie mówi się już o kawiorowej lewicy, bo ona ma teraz charakter sojowy! Polska 2050 Szymona Hołowni też bardzo lubi soję i inne roślinne pasztety. Sprzyja też radykalnym klimatologom. Owszem, Konfederacja fascynuje wielu młodych rolników. Ale naszym zdaniem, owa fascynacja może pchnąć polskie rolnictwo w złym kierunku. Dlaczego dużo piszemy o różnorakich partiach i partyjkach? Powód jest bardzo prosty: coraz częściej mówi się, że wybory odbędą się jesienią. My o możliwości jesiennych wyborów pisaliśmy już miesiąc temu! I niebawem może znowu się zacząć głośny i hałaśliwy festiwal przedwyborczych obiecanek. Zaś TPR będzie zachęcał do skorzystania z kartki wyborczej a nie z tzw. głosowania nogami. Obawiamy się jednak, że znaczna część rodzin rolniczych nie pójdzie do wyborów. A może o to chodzi?

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 09:13