StoryEditorWiadomości rolnicze

Polska inspiruje

20.04.2015., 13:04h
Na Zachodzie ceny skupu mleka niemal bez zmian – piszemy o tym na stronie 14. W poprzednim numerze napisaliśmy o liście firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, który domaga się od mleczarni obniżenia cen produktów mlecznych. W tym numerze piszemy, jak na likwidację kwot mlecznych zareagowali detaliści na Zachodzie. Okazuje się, że jak na razie nie zareagowali w ogóle. 

Ceny skupu w największych mleczarniach Niemiec, Danii, Francji, Irlandii i Holandii, od początku roku zmieniły się nieznacznie. Skąd zatem taka bezczelność właścicieli dyskontów w Polsce (do Biedronki dołączył Lidl), skoro cała Europa oczekuje wzrostu cen mleka i ma ku temu podstawy?

Przetwórcy z krajów starej UE liczą głównie na eksport, któremu sprzyjać ma euro słabnące wobec dolara. Dzięki temu ich konkurencyjność rośnie bez obniżania kosztów produkcji. Czy rzeczywiście w oczach menedżerów z Lidla lub Biedronki jesteśmy krajem drugiej kategorii? Dlaczego nie ma w Polsce nikogo, kto byłby w stanie tak ukształtować prawo, aby ci ludzie przestali wpajać obywatelom RP takie przekonanie? Czy żaden polityk rządzącej koalicji nie zdaje sobie sprawy z tego, że to procentuje przy urnach wyborczych?

Jest też druga sprawa, która poruszyła opinię publiczną pod koniec minionego tygodnia i pośrednio łączy się z tym jak w Polsce traktuje się wieś i rolnictwo. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało internetową grę „Polska Inspiruje” dla polskich dzieci mieszkających za granicą. Wśród różnych postaci wykorzystanych w grze jest też Władysław Reymont. Skojarzony on jest w grze z postaciami baby w pasiastej spódnicy i chłopa z widłami. Dzięki babie polskie dzieci mogą poznać znaczenie słowa pierdzi, a dzięki chłopu – śmierdzi. 

Dla porównania Maria Skłodowska-Curie, nasza noblistka, zaprasza w grze do laboratorium chemicznego. Dlaczego twórcy gry nie wykorzystali tej postaci do wytłumaczenia słowa kochanek, skoro jej pozamałżeńskie przygody wywoływały we Francji głośne skandale?

 

Jak dowiadujemy się z opisu gry „Polska Inspiruje”, to „nowy wymiar Edukacji Kulturowej” (pisownia oryginalna). Grę stworzyła fundacja Rodzice Przyszłości z Łodzi oraz Fundacja Enabling Environments z Wielkiej Brytanii. Można jednak odnieść wrażenie, że przynajmniej część scenariusza pisał Andrzej Saramonowicz, scenarzysta i reżyser, który niedawno „witając” w Warszawie protestujących rolników stwierdził, że „to nie jest siedziba wrogiej władzy, którą trza zdobyć, by zajunć jej miejsce”, a rolnicy mieszkańców Warszawy „nienawidzą i obwiniają za swoje życiowe niedomogi”. 

Paweł Kuroczycki

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 11:38