StoryEditorPolska

Polski Ład: Co ma zyskać wieś i rolnictwo?

15.05.2021., 16:05h
Wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, nowy kodeks rolny, zwolnienie z podatku większości emerytur rolniczych oraz możliwość przekazywania gospodarstwa bez zbywania go. To elementy Nowego Polskiego Ładu. Co jeszcze zyskają rolnicy i wieś?

W sobotę Prawo I Sprawiedliwość zaprezentowało Polski Ład. Modernizacja planów rządzących zakłada także szeroko pojęte zmiany na wsiach. My polską wieś szanujemy i wiemy, że osiągnięcie równości, jeżeli chodzi o poziom życia i poziom szans, to jeszcze cel nieosiągnięty. A to nasz cel. Mówiliśmy o tym wielokrotnie – zapowiedział podczas prezentacji programu prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Rodzinne gospodarstwa rolne priorytetem w Polskim Ładzie

Zdaniem rządzących najważniejszym założeniem Polskiego Ładu jest ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Pomysłodawcy zakładają, że w Nowym Ładzie będzie możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, zbywania. Dzisiaj to skomplikowany i czasochłonny proces, w nowym porządku ma to zostać znacznie uproszczone.

Kolejnym punktem dedykowanym rolnictwu jest opracowanie kodeksu rolnego. Ma on uregulować zasady oraz prawa dotyczące gospodarowania rolnego i rozdzielić małe gospodarstwa od farm rolnych.

Więcej za akcyzę na paliwo rolnicze

Kolejnym ukłonem w stronę rolników w ramach Polskiego Ładu jest podniesienie zwrotu za paliwo rolnicze. Obecnie od 1ha wynosi on 100 zł. W Nowym Ładzie ma to być 110 zł od 1ha.

Gazyfikacja wsi

– Tam, gdzie sieć gazowa jeszcze nie dojdzie, będzie polegała na tworzeniu takich kolektorów, gdzie będzie gromadzony gaz dla dajmy na to: 200 gospodarstw – mówił Kaczyński w punkcie dotyczącym gazyfikacji wsi.

Wg pomysły obozu rządzącego kolektory będą tylko przejściowym rozwiązaniem, bo w późniejszym terminie planowana jest rozbudowa sieci gazowniczej, tak aby wszystkie gospodarstwa rolne w kraju zasilany były gazem ziemnym, dostępnym z gazociągów, a nie w butlach.

Do jakiej wysokości emerytury zwolnione będą z podatku?

Podczas sobotniej konferencji potwierdzono informacje dotyczące wprowadzenia emerytury zwolnionej z podatku PIT. Ma to związek z decyzją o wprowadzeniu dużo wyższej kwoty wolnej od podatku, który wyniesie teraz 30 tysięcy złotych.

Emeryci, którzy otrzymują emeryturę w wysokości do 2,5 tysiąca zł miesięcznie będą zwolnieni z obowiązku odprowadzania podatku od emerytury.

Z kolei zwolnione z podatku dochodowego będą te osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale czują się na siłach i chcą dalej pracować.

Jak jeszcze polska wieś ma skorzystać na Polskim Ładzie?

Polskie wsie i miasteczka mają zmienić także inwestycje. - To 4 tys. świetlic, to m.in. boiska, 100 basenów i 300 boisk w tych gminach, gdzie ich dotąd nie ma, ale cały ten plan dotyczący nie tylko terenów wiejskich i małomiasteczkowych, to 3600 boisk, które będą poddane renowacji, rewitalizacji, to już niezależni od tego plany rewitalizacyjne i wsparcie inwestycyjne dla każdej gminy - mówił wicepremier.

Michał Czubak
Fot. P. Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 14:29