StoryEditorPolska

Potentat cukrowy Pfeifer & Langen pod lupą UOKiK

17.08.2020., 17:08h
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko Pfeifer & Langen Polska, jednemu z największych producentów cukru w Polsce.

UOKiK zbada umowy Pfeifer & Langen z rolnikami

Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą postanowienia w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer & Langen. W przypadku użycia innych nasion spółka zastrzegła sobie prawo odmowy zakupu buraków.

Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion?

Według Tomasza Chróstnego, działania spółki pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Pfeifer & Langen Polska grozi kara do 3% obrotu.

UOKiK sprawdzi czy nie dochodzi do wykorzystywania przewagi kontraktowej

Oprócz postępowania przeciwko firmie, Tomasz Chróstny wszczął również postępowanie wyjaśniające, w którym UOKiK sprawdzi, czy w podobny sposób nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników pozostali producenci cukru w Polsce.

To nie pierwsza interwencja UOKiK na rynku cukru

W 2019 roku wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki Sudzucker Polska do zmiany praktyk niekorzystnych dla rolników. W przeszłości pisaliśmy o tym, jak Pfeifer & Langen Polska nie chce podwyższyć ceny za buraki swoim plantatorom do 25 euro/t, pomimo tego, że ZPBC przy cukrowni Glinojeck, zawarł takie porozumienie z przedstawicielami spółki na początku marca br.

Magdalena Szymańska
fot. T. Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:09