StoryEditorPożary

Pożar ciągnika John Deere na polu. Rolnik stracił 1 mln złotych

18.08.2021., 11:08h
Cztery zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej gasiły pożar ciągnika, przyczepy i ścierniska, do którego doszło w poniedziałkowe popołudnie w miejscowości Cieszyno (woj. zachodniopomorskie). Straty rolnika są olbrzymie.

John Deere 6250R i przyczepa Hawe w ogniu

W całej Polsce nadal trwają żniwa. Niestety, na polach dochodzi do wielu pożarów. Jeden z nich miał miejsce w miniony poniedziałek w miejscowości Cieszyno w gminie Świdwin. Tuż po godzinie 12.00 strażacy otrzymali zgłoszenie, że pali się ciągnik, przyczepa oraz ściernisko. 

- Spaleniu uległ ciągnik rolniczy marki John Deere 6250R, przyczepa Hawe oraz 6 hektarów ścierniska – wyjaśnia mł. asp. mgr inż. Bartłomiej Kozicki ze straży pożarnej w Świdwinie.

Z pożarem walczyły cztery zastępy straży pożarnej

Po dojechaniu na miejsce pożaru, strażacy od razu przystąpili do akcji. Ciężką pianą gasili palący się ciągnik i przyczepę, a wodą stłumili pożar ścierniska.  Niestety, traktora nie dało się uratować.

W akcji wzięły udział  cztery zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej: JRG Świdwin, OSP Lekowo, OSP Sławoborze, OSP Ząbrowo oraz policja.

Gigantyczne straty

Sprzęt, który się spalił nie należał do najtańszych. Wstępnie rolnik oszacował straty na kwotę ponad 1 mln zł. Co było prawdopodobną przyczyną pożaru? Tego jeszcze nie wiadomo.

Jak uniknąć pożaru podczas żniw?

Okres żniw to czas, kiedy dochodzi do wielu pożarów zboża. Części z nich zapewne można by uniknąć, gdyby zastosować się do kilku reguł. By nie doszło do tragedii podczas żniw, zwłaszcza w trakcie upałów, warto przestrzegać zaleceń prewencyjnych straży pożarnej.

1. Zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy: 

 • stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;
 • stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;
 • ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
 • zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
 • zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
 • przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
 • wyposażyć miejsca omłotów w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

2. Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu nie jest dopuszczalne.

3. Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych nie jest dopuszczalne.

4. Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać:

 • powierzchni 1.000 m2,
 • lub kubatury 5.000 m3.

5. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

 • od budynków wykonanych z materiałów
  • palnych - 30 m,
  • niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
 • od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
 • od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m;
 • od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
 • od lasów i terenów zalesionych - 100 m;
 • między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.

6. Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej  2 m w odległości 3 m  od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.

7. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

8. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.

Kamila Szałaj
Fot. st. ogn. Łukasz Żak, str. Arkadiusz Ratajczak, PSP Świdwin

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. wrzesień 2023 20:45