StoryEditorPolska

Prawo łowieckie niezgodne z konstytucją?

03.06.2018., 20:06h
Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego i klubu Kukiz’15 złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją nowelizacji Prawa łowieckiego, która obowiązuje od 1 kwietnia. Wśród zaskarżonych przepisów znalazł się także ten o udziale sołtysa w szacowaniu szkód łowieckich. 

Prawo łowieckie niezgodnie z Konstytucją – twierdzą wspólnie PSL i Kukiz’15 

W poniedziałek, 21 maja 2018 roku posłanka Urszula Pasławska z PSL oraz Bartosz Józwiak z Kukiz‘15 poinformowali, że złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Prawa łowieckiego po zmianach, jakie obowiązują do 1 kwietnia 2018 roku. 

– To jest ustawa bardzo niekorzystna dla rolników, myśliwych a już tym bardziej sołtysów. Liczymy na pomyślny wyrok Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała Urszula Pasławska. 

Sołtysi nie powinni uczestniczyć w szacowaniu szkód

Ludowcy krytykują m.in. przepisy dotyczące szacowania szkód, w tym udziału w komisji szacującej sołtysów. Wskazują także, że samorząd gminny, który został zaangażowany w proces szacowania szkód, nie otrzymuje ani złotówki na przeszkolenie czy na wynagrodzenia dla osób szacujących.

Łącznie we wniosku posłów z PSL i Kukiz‘15 do Trybunału wskazano w 7 punktach niezgodności zapisów zmienionego Prawa łowieckiego z Konstytucją. Wśród nich – poza udziałem sołtysów w szacowaniu – znalazło się wprowadzenie zakazu wykonywania polowań w obecności i przy udziale dziecka do 18 roku życia, co zdaniem Bartosza Józwiaka jest ograniczenie konstytucyjnych praw rodziców. 

 21 maja Urszula Pasławska z PSL oraz Bartosz Józwiak z Kukiz‘15 poinformowali, że złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Prawa łowieckiego Fot. Twitter Ula Pasławska

  • 21 maja Urszula Pasławska z PSL oraz Bartosz Józwiak z Kukiz‘15 poinformowali, że złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Prawa łowieckiego Fot. Twitter Ula Pasławska

Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny stanie na wysokości zadania i że podzieli nasze uwagi, nasze wątpliwości i ta ustawa zostanie cofnięta i nie będzie obowiązywała w tej formule, tylko będziemy jeszcze raz pracowali nad prawem, które zadowoli, albo przynajmniej będzie realnym kompromisem dla wszystkich stron tego problemu – mówił Bartosz Jóźwiak.

Ludowcy chcą, by szkody łowieckie były szacowane przez ARiMR 

PSL przy okazji przypomina o swoich propozycjach zmian w Prawie łowieckim, zgodnie z którymi środki na pokrycie rolnikom szkód łowieckich powinny być zagwarantowane w budżecie państwa, a szacowaniem powinni zajmować się pracownicy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.  

Minister środowiska prosi myśliwych, żeby nie stosowali Prawa łowieckiego

Z kolei minister środowiska, widząc, że nowe Prawo łowieckie nie funkcjonuje odpowiednio wysłał pod koniec kwietnia list do Polskiego Związku Łowieckiego. „(…) zwracam się z uprzejmą prośbą, aby przedstawiciele dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich zawierali porozumienia z rolnikami, w drodze ugody, poza procedurą dochodzenia odszkodowania wskazaną w ustawie – Prawo łowieckie.” Niektórzy myśliwi już uznali, że jest to namawianie przez ministra do nieprzestrzegania prawa. 

 Henryk Kowalczyk, minister środowiska w liście do Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) poprosił, aby myśliwi nie stosowali nowego Prawa łowieckiego Fot. KPRM

  • Henryk Kowalczyk, minister środowiska w liście do Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) poprosił, aby myśliwi nie stosowali nowego Prawa łowieckiego Fot. KPRM

Prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami partia rządząca przedstawi własne zmiany w prawie, które zdejmą z sołtysów obowiązek udziału w szacowaniu szkód. 

 

Paweł Mikos 

Fot. Pixabay, Twitter, KPRM

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 08:49