StoryEditorWiadomości rolnicze

Prezes i 2 zastępców wyleciało z Krajowej Grupy Spożywczej! Dymisje za wpadkę z nawozami?

15.03.2023., 11:03h
Zarząd Krajowej Grupy Spożywczej składał się dotąd z 6 osób. 7 marca Rada Nadzorcza zadecydowała jednak o odwołaniu trzech z nich: prezesa i dwóch wiceprezesów. Obecnie KGS szuka następców zdymisjonowanych członków zarządu. Jakie są nieoficjalne powody zwolnień w KGS?    

Zwolnienia w KGS: kto stracił posadę w zarządzie?

Jeszcze do niedawna skład zarządu Krajowej Grupy Spożywczej przedstawiał się następująco

  • Jan Wernicki - Prezes Zarządu
  • Piotr Błażewicz - Członek Zarządu
  • Tomasz Nowakowski - Członek Zarządu
  • Tomasz Olenderek - Członek Zarządu
  • Tomasz Rega - Członek Zarządu
  • Zdzisław Salus - Członek Zarządu

Od 7 marca nastąpiły jednak znaczące zmiany. Rada Nadzorcza KGS zadecydowała o odwołaniu prezesa Jana Wernickiego oraz wiceprezesów Tomasza Nowakowskiego i Piotra Błażewicza. Obowiązki szefa zarządu przejął tymczasowo Tomasz Rega.

KGS szuka nowego prezesa

Rada Nadzorcza zamierza przeprowadzić postępowanie kwalifikacyjne na nowych członków zarządu. Na stronach internetowych KGS pojawiły się już ogłoszenia w tej sprawie. Otwarcie zgłoszeń nastąpi 24 marca. 

Postępowanie kwalifikacyjne będzie prowadzone na stanowiska:

  • Prezesa Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.,
  • Członka Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. odpowiedzialnego za obszar rozwoju Grupy Kapitałowej,
  • Członka Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. odpowiedzialnego za obszar surowcowy Spółki.

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami spełniającymi wymogi formalne będą przeprowadzone w terminie do 30 marca 2023 roku. 

Dlaczego zwolniono członków zarządu KGS?

Mówi się o kilku nieoficjalnych powodach, dla których członkowie zarządu KGS stracili swoje posady. Pierwszym z nich ma być zakup ponad 100 tys. ton nawozów w okresie szczytu cenowego jesienią 2022. Niedługo później ceny zaczęły spadać.

Przeczytaj także: Grupa Azoty podnosi ceny nawozów! Jest nowy cennik Agrochem Puławy od 14.03

Przypomnijmy, że pod koniec listopada ubiegłego roku minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewniał, że KGS stworzy sieć dystrybucji jako autoryzowany diler Grupy Azoty i Anwilu. Miało to pomóc w tym, by inni dilerzy nie narzucali zawyżonych cen. 

Przeczytaj więcej: KGS uruchomi 200 punktów dystrybucji nawozów. Kowalczyk ujawnia ceny nawozów [WIDEO]

Kolejnym powodem, dla którego przeprowadzono czystki w zarządzie KGS, ma być nienajlepsza sytuacja na rynku zbożowym, którą spółka miała uspokoić. W magazynach Elewarru ziarna jest bardzo dużo przez co ceny lecą w dół. Dodatkowo problemem pozostaje napływ taniej pszenicy z Ukrainy, który wywołuje duże niezadowolenie polskich rolników. 

Dziennik Wschodni podał także, że nieoficjalną przyczyną zwolnienia wiceprezesów Nowakowskiego i Błażewicza jest ich sprzeciw wobec forsowanych przez ministra Kowalczyka a niekorzystnych dla KGS pomysłów zakupu działającej w Suchodołach niedaleko Krasnegostawu spółki SCF Natural należącej do puławskich Azotów i zajmującej się przetwórstwem chmielu. 

Co dalej z KGS?

Dotychczasowa działalność Krajowej Grupy Spożywczej oraz plany spółki na przyszłość już niebawem staną się przedmiotem dyskusji Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jak przypomniał jej szef Jan Krzysztof Ardanowski, KGS miała ustabilizować najbardziej wrażliwe rynki: zbóż, owoców i owoców miękkich. 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. KGS/Facebook

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 16:23