StoryEditorWiadomości rolnicze

Prognoza naszego Czytelnika sprawdza się!

30.06.2015., 14:06h
Początkowo znaczne ocieplenie, wietrznie, lokalnie burze z intensywnymi opadami deszczu. Od 12 czerwca ochłodzenie. Temperatura w nocy od +2°C do +12°C, w dzień od +10°C do +20°C. Pod koniec okresu więcej opadów deszczu, szczególnie w południowo-wschodniej Europie. Lokalnie burze z gradem – taką pogodę prognozował na czerwiec nasz Czytelnik Józef Gorell − rolnik z Cieszyna (woj. wielkopolskie), z zamiłowania meteorolog. I choć zapewniał, że jego prognozy sprawdzają się w 80%, to ta sprawdziła się w 100%.   

O zamiłowaniu do meteorologii naszego Czytelnika pisaliśmy w artykule „Prognoza na życie” opublikowanym w numerze 19/2015 TPR. Pan Józef opowiadał w nim, że od ponad kilkudziesięciu lat zbiera dane dotyczące zjawisk atmosferycznych oraz wpływu na nie ziemskiej grawitacji. Na tej podstawie przygotowuje długoterminowe prognozy pogody. 

W tej chwili meteorologia dla pana Józefa to nie tylko pasja. Znajduje na nią czas tylko wieczorami, gdy już zakończy prace w gospodarstwie. Wówczas prowadzi obliczenia, robi zapiski, analizuje i przygotowuje prognozy długoterminowe nie tylko dla swojej najbliższej okolicy, ale również dla Polski i Europy. Z jego prognoz zaczyna korzystać coraz większa rzesza ludzi, bo są rzetelne, a to ważne – zwłaszcza dla rolników. 

Skąd u rolnika z niewielkiej wsi leżącej na skraju gminy Sośnia pasja związana z meteorologią? Pan Józef od dzieciństwa interesował się prognozowaniem pogody. Jeszcze w szkole podstawowej na lekcjach geografii pilnie wypełniał tabele. Marzył, by zostać meteorologiem. Jednak życie zadecydowało inaczej. Od 1973 roku prowadzi gospodarstwo rolne. Na początku było w nim bydło i trzoda. Obecnie jego gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej. Jeszcze kilka lat temu miał krowy mleczne. Dziś ma ich kilka na własny użytek. 

Pogłębiając swoją wiedzę na temat zjawisk atmosferycznych, pan Józef zauważył, że na pogodę ma wpływ również grawitacja. Swoją wiedzę na temat zjawisk atmosferycznych pogłębia na wykładach, na które dwa razy w miesiącu jeździ do Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z obserwacji pogody naszego Czytelnika wynika, że ten rok będzie suchy. A rzadko występujące opady będą miały raczej formę burz. Mogą im towarzyszyć lokalne podtopienia. 

Z jego długoterminowych prognoz wynika również, że następne mroźne zimy pojawią się w Polsce dopiero po 2017 roku. Ma to związek z aktywnością Słońca, która odbywa się w jedenastoletnich cyklach. 

A jaka będzie pogoda w czasie żniw? O tym poniżej.

 

Charakterystyka klimatyczno-pogodowa od 5 lipca do 31 sierpnia 2015 r. oparta na wpływie grawitacji na klimat Ziemi. Sprawdzalność: 80%.

 

5–21 lipca

Początkowo niewielkie opady deszczu. Temperatura zmienna, chłodno. Od 10 lipca wzrost temperatury do +35°C, napływ aktywnych frontów niżowych z zachodu z silnym wiatrem, burze z intensywnymi opadami deszczu i nawałnicami. W Europie Północnej sztorm.

 

21 lipca – 5 sierpnia 

Stabilizacja pogody. Temperatura maksymalna od +20°C do +32°C. Niewielkie opady deszczu.

 

5–31 sierpnia

Początkowo bez opadów deszczu. Temperatura zmienna od +20°C do +32°C. Od 15 sierpnia więcej opadów deszczu z silniejszym, zmiennym wiatrem. W południowo-wschodniej Polsce lokalnie intensywne opady deszczu. Po każdych opadach deszczu 1–2 dni ochłodzenia.

Daty poszczególnych czynników pogodowych mogą ulec przesunięciu o 2–3 dni. Wynika to z cykliki uwarunkowań grawitacyjnych. Rok z okresowymi niedoborami wilgoci w glebie.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 06:18