StoryEditorprognoza pogody

Prognoza pogody dla rolników 13 – 19 maja 2020

08.05.2020., 15:05h
Druga dekada maja zapowiada się deszczowa i chłodna. Od 17 maja powinno być zdecydowanie cieplej, ale przelotnym opadom deszczu towarzyszyć będą burze. Czy w "zimnych ogrodników" należy spodziewać się przymrozków?

Upragnione deszcze, a nawet burze – jaką prognozę pogody dla rolników przygotował IMGW?

W końcu to, na co czekają tak mocno rolnicy i sadownicy się ziści. W najbliższym czasie prognozuje się wystąpienie opadów deszczu oraz miejscami nawet burzy.

Możliwe przymrozki w czasie "Zimnych Ogrodników" i "Zimnej Zośkii"

Okres wegetacyjny już jest w pełni, a my w "ogrodników" i "Zośkę" spodziewamy się  przygruntowych przymrozków, zagrożenie dotyczy całego kraju.
  • Pomorze – przez większość prognozowanego okresu będzie deszczowo. Tylko w dniach 17-18 maja na Pomorzu nie przewiduje się opadów deszczu. W tych dniach także odnotowane zostaną najwyższe temperatury w ciągu dnia - nawet do 19 stopni Celsjusza. W nocy będzie chłodniej, ale bez przymrozków.
  • Warmia, Mazury i Podlasie – w tym regionie kraju podobnie, lecz zdecydowanie mniej deszczu. Ten spodziewany jest w dniach: 14, 15 oraz 17 maja. W pierwszych dniach tygodnia deszczowa pogoda z temperaturami w okolicach 13 stopni Celsjusza. Maksymalne temperatury w prognozowanym okresie wyniosą 19 stopni Celsjusza. Noce chłodniejsze, od 1 do 7 stopni ciepła.
  • Ziemia Lubuska, Wielkopolska i Kujawy – pogoda w kratkę. Raz pochmurnie, raz słonecznie, a innym razem deszcze. Tych ostatnich spodziewamy się najwięcej w prognozowanym okresie. Te ostatnie spodziewane są 14 oraz 15 i 16 maja. Nocą w tych regionach kraju temperatura spadnie do nawet 1 stopnia Celsjusza (13 i 15 maja). W dzień temperatury maksymalnie wyniosą 13-19 stopnie Celsjusza.
  • Polska Środkowa i Wschodnia – zdecydowanie mniej słońca, a więcej chmur. W ciągu dnia termometry będą wskazywały do 19 stopni ciepła. Noce chłodne. Deszcz spodziewany jest w czwartek oraz od soboty do poniedziałku włącznie.
  • Dolny Śląsk – w większości deszczowo, ale także umiarkowane ciepło. Temperatury w ciągu dnia będą wskazywać od 10 do 20 stopni Celsjusza, by w nocy spaść w okolice 6-8 stopni Celsjusza.
  • Małopolska – także i w tym regionie kraju spodziewany jest deszcz. Jak w całym kraju ten tydzień zapowiada się ciepły. Temperatura w ciągu dnia do 17 stopni Celsjusza, ale także termometry w ciągu dnia mogą pokazywać wartości jednocyfrowe (17 maja) Nocą chłodniej, od 2 do 6-7 stopni Celsjusza.

Michał Czubak
fot. Pixabay
źródło: IMGW
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2023 13:27