Rolnictwo regeneratywneEnvatoelements
StoryEditorRolnictwo regeneratywne

Bayer stawia na Rolnictwo regeneratywne i chce na tym zbić fortunę. "Potencjał na 100 mld euro"

02.07.2023., 15:30h
Niemiecka firma Bayer stworzyła plan mający na celu wprowadzenie rolnictwa regeneratywnego na 160 mln ha na całym świecie. Działanie to ma przynieść gigantowi potężne zyski, których wartość jest szacowana na ok. 100 mld euro.

Bayer z zarzutami stosowania greenwashingu

Przedsiębiorstwo Bayer jest znane przede wszystkim z tego, że produkuje leki. Jednak w roku 2016 przejęło amerykańską, biotechnologiczną firmę Monsanto, która zajmowała się środkami ochrony i modyfikowaniem genetycznym roślin. Po przejęciu tego koncernu władze Bayeru zdecydowały o rozwinięciu obszarów rolniczych o kolejne. Informacja o tego typu działaniach była dla środowiska zaskoczeniem, ponieważ przedsiębiorstwu wielokrotnie zarzucano greenwahing, czyli działania mające na celu wywołanie w klientach przekonania, że kupowany przez nich produkt jest proekologiczny, a w rzeczywistości nie był. W związku z tym Bayer zapewnił, że powstały plan ma na celu wykorzystanie rolnictwa regeneratywnego, czyli redukcji emisji CO2 przy jednoczesnym zwiększeniu skali produkcji żywności.

Na co stawia Bayer w nowej strategii?

Firma Bayer oparła swoją strategię na trzech głównych filarach, którymi są:

  • wprowadzanie nowych, bardziej wytrzymałych i efektywniejszych odmian roślin,
  • zastosowanie zaawansowanych technologii monitorowania upraw,
  • skuteczniejsze niż dotąd środki ochrony roślin.

Bayer przekonuje, że obecna formuła rolnictwa się wyczerpuje

Prezentujący nowe założenia strategii Bayera zarządcy firmy zwrócili uwagę na to, że formuła rolnictwa, z której dotychczas wszyscy korzystali, zaczęła się wyczerpywać. Z danych opublikowanych przez ONZ wynika, że na świecie głoduje 350 mln ludzi. Firma Bayer opracowała plan na wykorzystanie rolnictwa regeneratywnego ze względu na to, że bezpieczeństwo żywnościowe jest obecnie tematem nr 1 na świecie. Plan przedsiębiorstwa, który zakłada, że produkcja wzrośnie, może wydać się korzystny dla wielu państw i być odpowiedzią na trwający kryzys w rolnictwie.

Jaki jest plan działania firmy Bayer na rolnictwo regeneratywne?

Firma Bayer zamierza wprowadzać nowe odmiany roślin uprawnych, które będą wytrzymalsze i prostsze w zbiorze. W trakcie konferencji w Nowym Jorku przekazano informację, że w 2022 r. oferta nasion firmy została odświeżona o 500 nowych hybryd i odmian roślin. W czerwcu zakończył się przegląd kukurydzy o zmniejszonej wysokości, która ma być łatwiejsza w pielęgnacji i odporniejsza na warunki atmosferyczne, uzyskanej metodami biotechnologicznymi.

UE przeszkadza Bayerowi?

Unia Europejska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących GMO na świecie, przez co nowinki firmy Bayer mogą nie zostać wpuszczone na wszystkie rynki. Obecne regulacje UE są niepokojące dla właścicieli giganta. Obowiązujące prawo praktycznie uniemożliwia produkowanie GMO oraz import tego rodzaju produktów do krajów UE. W związku z czym, działania Bayeru są obecnie skoncentrowane na innych kontynentach. Zarząd firmy nie ukrywa jednak, że ma nadzieję na wprowadzenie zmian w przepisach UE.

Jakie jeszcze plany ma firma Bayer?

Firma Bayer, zanim rozpocznie działania na arenie międzynarodowej, zamierza się skupić na rodzimym rynku, gdzie planuje zmniejszać ślad węglowy w rolnictwie. Realizacja celów klimatycznych nie byłaby możliwa bez wykorzystania nowoczesnych technologii, dlatego Bayer współpracuje z Microsoftem nad chmurą, w której gromadzi dane na temat upraw i szybkiego wykrywania chorób.

Ile Bayer zarobi na rolnictwie regeneratywnym?

Według rankingu "Fortune" firma Bayer zajmuje 254 miejsce na liście największych firm świata. Jej roczny dochód przekracza 52 mln dol. W związku z otworzeniem się na rolnictwo regeneratywne Bayer chce uzyskać dostęp do wartych ponad 100 mld euro rocznie rynków okołorolniczych. Zgodnie z założeniami firma zamierz podwoić aktualny potencjał 100 mld euro w portfolio podstawowym. Bayer przewiduje także, że peak sprzedażowy produktów osiągnie 30 mld dol. rocznie.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: businessinsider.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 09:35