StoryEditorWiadomości rolnicze

Rosjanie ukradli maszyny rolnicze za 5 mln dolarów. Ale John Deere zagrał złodziejom na nosie

02.05.2022., 12:05h
Rosyjscy okupanci ukradli ukraińskiemu dystrybutorowi kombajny, ciągniki i siewniki za 5 mln dolarów i wywieźli je do Czeczeni. Ale John Deere okazał się sprytniejszy i po mistrzowsku zagrał złodziejom na nosie, bo... zdalnie zablokował maszyny. I teraz okupanci utknęli pod Groznym z bezużytecznym sprzętem.

Rosjanie ukradli maszyny rolnicze za 5 mln dolarów

W ostatnich tygodniach Rosjanie kilkukrotnie okradli Salon Agrotek-Invest w Melitopolu, ukraińskiej firmy handlującej sprzętem światowych marek, m.in. John Deere i Vaderstad. 

Łącznie okupanci zabrali zabrali 27 kombajnów, traktorów i siewników. Z salonu firmowego skradziono m.in. nowe kombajny S770, S760, ciągnik M6195 oraz siewniki Vaderstad Tempo. Oprócz tego agresorzy wynieśli z magazynu 20 ton markowych smarów.

Zrabowany sprzęt był wart 5 mln dolarów.

Okupanci wywieźli maszyny rolnicze do Czeczeni

Jak poinformowała firma Agrotek, sprzęt ten został wywieziony do Czeczeni.

- Sprzęt został już wyeksportowany do Czeczenii, niedaleko Groznego. Dzięki systemom pozycjonowania zainstalowanym na sprzęcie specjaliści Agrotek-Invest odnotowali, że maszyny znajdują się obecnie na farmie we wsi Zakan-Jurt w Czeczeni - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei amerykańska stacja telewizyjna CNN ustaliła, ze maszyny były wywożone wojskowymi ciężarówkami, oznakowanymi literą Z.

John Deere zagrał złodziejom na nosie. Zdalnie zablokował skradzione maszyny

Okazuje się jednak, że złodzieje nie skorzystają ze wszystkich swoich łupów. Skradziony sprzęt jest bowiem sterowany zdalnie, więc John Deere szybko unieruchomił maszyny - zlokalizował je za pomocą zdalnego GPS i zablokował.

- Kiedy najeźdźcy przetransportowali przez 1000 kilometrów skradzione kombajny do Czeczenii, zdali sobie sprawę, że nie mogą ich nawet włączyć, ponieważ kombajny są zdalnie zablokowane – donosi CNN.

Wygląda więc na to, że sprzęt marnieje na farmie w pobliżu Groznego. Oczywiście, jak donosi CNN, złodzieje usiłują ominąć blokady. Znaleźli już nawet mechaników, którzy próbują uruchomić maszyny. Ale na razie to się nie udało. 

Skończy się pewnie na tym, że wyjmą z kombajnów co sie da i sprzedadzą na części zamienne.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Agrotek
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 04:20