fot. arch. IPN
StoryEditorROCZNICA ŚMIERCI PIOTRA BARTOSZCZE

40. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze - legendy rolniczej „Solidarności”

07.02.2024., 08:30h
Piotr Bartoszcze, został zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 roku. Jego ciało z widocznymi śladami bicia i duszenia zostało odnalezione 9 lutego w studzience melioracyjnej. Początkowe śledztwo, które miało miejsce w 1984 roku, oraz próba wznowienia go w 1990 roku zostały umorzone.

40. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze

Dziś obchodzimy smutną rocznicę, rocznicę 40-lecia śmierci legendy rolniczej "Solidarności" - Piotra Bartoszcze. Piotr Bartoszcze był współtwórcą NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. W kwietniu 1981 był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z władzami PRL, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Zginął zakatowany na śmierć, najprawdopodobniej przez aparat represyjny władz PRL.

IPN orzekł zabójstwo. Władze tuszowały sprawę

7 lutego 1984 roku miało dojść do wypadku samochodowego z udziałem Piotra Bartoszcze. Ówczesne organy ścigania i prokuratura uznały, że do wypadku przyczynił się Piotr Bartoszcze, który miał kierować  pojazdem w stanie nietrzeźwości. Sprawa została zamknięta.

Po upadku PRL, w 1990 roku sprawa ponownie została podjęta i ponownie umorzona z uwagi na brak nowych dowodów. Kilka lat później znów śledczy się nią zajęli i wówczas ustalono szereg błędów i uchybień w ustaleniach z 1984 roku.

W 2016 roku pion śledczy IPN ponownie przyjrzał się sprawie.

– Czynności, które przeprowadziliśmy do tej pory, nie dają żadnych podstaw do przyjęcia, że zabójstwo Piotra Bartoszcze miało podłoże kryminalne, a wręcz odwrotnie. Przesłanki, które do tej pory zebraliśmy wskazują, że ta śmierć miała związek z jego działalnością związkową – podkreślił w czasie konferencji prokurator Andrzej Pozorski.

Michał Czubak

fot. arch. IPN

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 11:29