fot. Pixabay
StoryEditorPOGODA

Atak zimy już dziś! Temperatura spadnie do –11°C, a wiatr może osiągać 100 km/h

21.11.2023., 13:30h
W tym tygodniu prognozowana pogoda będzie zmienna, obejmująca okresy zarówno ocieplenia, jak i ochłodzenia. Przewiduje się, że niemal każdego dnia wystąpią opady atmosferyczne, w tym deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu, a nawet możliwe są epizody marznącego deszczu. Jedynie środa wydaje się obiecywać nieco bardziej stabilne warunki pogodowe.

Poniedziałek pod chmurką

W wielu regionach, zwłaszcza na południowym zachodzie, prognozowane były opady deszczu, jedynie na północnym wschodzie i w górach spodziewano się śniegu. Obszar od wschodniego Pomorza i Warmii po północną Lubelszczyznę był narażony na opady deszczu ze śniegiem, z możliwością wystąpienia marznących opadów deszczu lub mżawki, co mogło skutkować gołoledzią. Szacowana suma opadów na południowym zachodzie Polski wyniesie od 10 mm do 20 mm, z przyrostem pokrywy śnieżnej w górach od 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna utrzyma się w przedziale od 5°C do 10°C, chłodniej na północnym wschodzie, gdzie sięgnie od –2°C do 4°C. Wiatr, słaby i umiarkowany, na południu może być porywisty, głównie z zachodu i południowo-zachodu, tylko na północy z kierunków wschodnich. W górach, silne porywy wiatru będą powodować zamiecie i zawieje śnieżne.

We wtorek nad Polską przemieści się niż z układem frontów

Zachmurzenie będzie zazwyczaj całkowite, z możliwymi większymi przejaśnieniami jedynie na północy. Na południu, zachodzie i nad morzem prognozowane są opady deszczu, natomiast na pozostałym obszarze kraju spodziewamy się deszczu i deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie i w górach głównie śniegu. W Tatrach możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie mogą wystąpić marznące opady deszczu lub mżawki, co może prowadzić do gołoledzi. Temperatura maksymalna utrzyma się w przedziale od –3°C na północnym wschodzie, przez około 3°C w centrum, do 8°C na południowym zachodzie. W północno-wschodniej części kraju, gdzie zacznie napływać powietrze arktyczne, temperatura maksymalna przewidziana jest zwykle przed południem, a nastąpi stopniowy jej spadek o około 2°C do 4°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków północnych, a tylko na południu z kierunków zachodnich.

Noc z wtorku na środę na północnym wschodzie będzie mroźna, a temperatura minimalna spadnie tam do poziomu od –11°C do –6°C.

Środa przyniesie przejściowe rozbudowanie się nad Polską klinu wyżowego

Zachmurzenie będzie zazwyczaj małe i umiarkowane, jedynie na południu oraz po południu na północy kraju spodziewamy się okresów dużego zachmurzenia z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna utrzyma się w przedziale od –3°C na północnym wschodzie do 2°C na zachodzie i do 4°C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie okresami porywisty, z kierunków północnych, a od zachodu kraju skręcający na zachodni.

W czwartek nad Polskę zbliży się głęboki niż z układem frontów

Noc będzie jeszcze mroźna, ale w ciągu dnia zacznie napływać cieplejsza masa powietrza. Przewiduje się pochmurną pogodę, opady deszczu na zachodzie, a na pozostałym obszarze kraju deszczu ze śniegiem i śniegu, które przechodzą w deszcz oraz przejściowo marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna przewidziana jest w przedziale od 2°C na południu, przez około 4°C w centrum, do 10°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, a na północy do 80 km/h, z kierunków zachodnich.

W piątek zacznie napływać ponownie chłodniejsze powietrze

Zachmurzenie będzie duże, z postępującymi większymi przejaśnieniami od północy kraju. W niemal wszystkich regionach przewidywane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na północy i w górach przechodzące w śnieg. Nad morzem możliwe są burze. Po stosunkowo ciepłej nocy, w ciągu dnia temperatura maksymalna, od 4°C do 8°C, wystąpi przed południem. Wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, z zachodu.

W sobotę i niedzielę prawdopodobnie znajdziemy się na skraju niżu w chłodnym powietrzu arktycznym

W przeważającej części kraju prognozowane są opady śniegu. Temperatura maksymalna utrzyma się w przedziale od –1°C do 3°C. W sobotę wiatr będzie jeszcze umiarkowany, okresami w porywach do 55 km/h, w niedzielę już słaby, z kierunków zachodnich. W sobotę możliwe są zawieje śnieżne.

oprac. M. Czubak
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. lipiec 2024 09:05