UOKiK zbada sprawę silosów zbożowycharchiwum redakcji
StoryEditorKontrola UOKiK

Ceny silosów wystrzeliły. UOKiK zbada czy doszło do zmowy po ogłoszeniu dopłat do silosów

24.07.2023., 11:00h
Rolnicy od kilku miesięcy obserwują dwu-, czy nawet trzykrotny wzrost cen silosów zbożowych. Podwyżki zaczęły pojawiać się po zatwierdzeniu przez rząd dopłat do zakupu magazynów. W związku z podejrzeniami gospodarzy, co do zmowy cenowej, UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające.

PZHiPBM i IR zaalarmowani przez rolników

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego i Izby Rolnicze zostali zaalarmowani przez rolników o znaczącym wzroście cen silosów zbożowych po zatwierdzeniu przez rząd wypłaty dopłat do ich zakupu. Zarówno izby rolnicze, jak i prezes PZHiPBM, Jacek Zarzecki, zawiadomili o tym procederze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który po rozpatrzeniu wniosków, zdecydował się na przeprowadzenie kontroli.

Jaki jest cel postępowania UOKiK wobec sprzedawców silosów?

Celem postępowania wszczętego przez UOKiK 13 czerwca 2023 r. jest wstępne wyjaśnienie, czy w związku z działalnością przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą i budową infrastruktury do magazynowania produktów rolnych mogło dojść do naruszenia ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, które wykaże lub nie konieczność wszczęcia postępowania antymonopolowego i ustalenie, czy sprawa ma taki charakter, czy też nie.

Co się stanie, jeśli rolnicy nie kupią silosów?

Dopłaty do zakupu silosów były przeznaczone dla rolników, którzy z powodu nadmiernego importu zboża z Ukrainy do Polski nie mieli, gdzie sprzedać swoich plonów i potrzebowali miejsca do ich zmagazynowania, miały być również zabezpieczeniem na przyszłość, gdyby sytuacja miała się powtórzyć. Jednak w momencie, w którym wypłata została zatwierdzona, przedstawione wcześniej przez producentów silosów korzystne oferty, stały się nieopłacalne, ponieważ cena zakupu zbiornika wzrosła kilkakrotnie. Znaczny wzrost cen magazynów zbożowych może doprowadzić do całkowitej destabilizacji polskiego rolnictwa, która jest bardzo potrzebna.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Silosy jak diamenty. Ich cena wzrosła 3-krotnie po ogłoszeniu dopłat do silosów

Ile wniosków o wypłatę dopłat do silosów złożyli rolnicy?

Nabór wniosków o wypłatę dopłat do zakupu silosów zbożowych zakończył się 5 lipca 2023 r. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 13 tys. rolników złożyło podanie o wypłatę pieniędzy. Środki na zakup silosów pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, a złożone przez beneficjentów wnioski opiewają na łączną sumę równą 513,7 mln zł. Maksymalna kwota standardowego dofinansowania na jedno gospodarstwo wynosi do 50 tys. zł kosztów kwalifikowanych, natomiast w przypadku młodego rolnika może to być nawet 60 tys. zł.

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 18:12