Czy na produktach spożywczych będzie flaga. Kołodziejczak zapyta PolakówJustyna Czupryniak/Canva/archiwum redakcji
StoryEditorZnakowanie żywności

Czy na produktach spożywczych będzie flaga? Kołodziejczak zapyta Polaków

04.07.2024., 13:00h
Obecny rząd w kampanii wyborczej obiecywał, że dołoży wszelkich starań, aby świeża żywność z Polski była oznaczana flagą Polski. Teraz okazuje się, że w sprawie muszą wypowiedzieć się wszyscy Polacy.

Flaga Polski na produktach spożywczych

Jedną z obietnic zawartych w pakiecie zobowiązań Donalda Tuska było wprowadzenie obowiązku oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach. Celem tego działania miało być wsparcie polskich producentów żywności.

W odpowiedzi na jedną z interpelacji ws. wsparcia producentów żywności, skierowanych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak wyjaśnił, kiedy tak się stanie.

W sprawie oznaczania żywności muszą się wypowiedzieć wszyscy Polacy

Jak się okazuje, wprowadzenie obowiązku znakowania żywności nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Z informacji przekazanych przez wiceministra Kołodziejczaka wynika, że Komisja Europejska nie podejmie się notyfikacji bez wyników badania ankietowego, którego przeprowadzenie zleciło MRiRW. Celem badania jest sprawdzenie, czy konsumenci są zainteresowani znakowaniem świeżych owoców i warzyw grafiką przedstawiającą flagę państwa, z którego pochodzą, czy też nie.

Znak „Produkt Polski” wyróżnia produkty polskie

Jak przypomniał Kołodziejczak, od początku roku 2017 w Polsce obowiązują przepisy zezwalające na dobrowolne znakowanie środków spożywczych informacją PRODUKT POLSKI lub znakiem zawierającym taką informację. Zasady te były wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy oczekiwali możliwości rozpoznania produktów wyprodukowanych w Polsce z krajowych surowców.

Aktualnie przepisami UE został określony obowiązek wskazania kraju pochodzenia w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw. Natomiast w przepisach krajowych przewiduje się jego rozszerzenie o umieszczenie flagi kraju pochodzenia świeżych owoców i warzyw.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: orka2.sejm.gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:51