Czy rolnicy przyspieszą siew rzepaku?Mariusz Drożdż
StoryEditorJakie są plany rolników?

Czy rolnicy przyspieszą siew rzepaku?

06.08.2024., 17:30h

W tym roku żniwa zakończyły się nawet o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Czy to oznacza, że rolnicy zdecydują się przyspieszyć siew rzepaku? W jaki sposób rolnicy przygotowują się do realizacji ekoschematów?

Kumorek: termin siewu rzepaku ostatecznie weryfikuje pogoda

W Ośrodku Hodowli Zarodowej w Głogówku żniwa zakończyły się już około 20 lipca, co wynika głównie ze sprawnej pracy całego zespołu OHZ.

– Właśnie przygotowujemy pola pod zasiew rzepaku, co oznacza, że wykonujemy orkę, talerzowanie, następuje wymieszanie resztek pożniwnych. Wywozimy także obornik. Rzepak będziemy siać najczęściej na stanowiskach po jęczmieniu i pszenicy. Z kolei po siewie rzepaku następuje oprysk chwastobójczy – mówi Dariusz Kumorek, Ośrodek Hodowli Zarodowej w Głogówku.

Przedstawiciel OHZ-u dodaje, że termin zasiewu rzepaku będzie dostosowany do zalecanych terminów oraz warunków pogodowych.

Wszystko weryfikuje pogoda. Jeżeli rolnik ma do zasiania 20 ha, to w jeden dzień jest w stanie to zrobić. U nas tych hektarów jest około 400, więc musimy to odpowiednio rozplanować, żeby zmieścić się w optymalnym terminie – wyjaśnia Dariusz Kumorek.

Jak Kombinat Rolny w Kietrzu przygotowuje się do nowego sezonu?

Również w Kombinacie Rolnym w Kietrzu dość szybko zakończyły się żniwa. Obecnie na polach kombinatu trwa uprawa pod nowe zasiewy, w tym była aplikowana gnojowica, wywożony obornik i zrywane ściernisko.

– Jeżeli chodzi o strukturę zasiewów to mamy cztery podstawowe rośliny uprawne, czyli pszenica ozima i rzepak oraz burak cukrowy i kukurydza na wiosnę. Pomimo tego, że żniwa skończyły się rekordowo najszybciej w historii kombinatu, to nie będziemy robić żadnej rewolucji co do terminów siewu – mówi Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz.

Kiedy rolnicy spod Głubczyc będą siać rzepak?

– U nas uprawa w gospodarstwie w 100% oparta jest na uprawie bezorkowej i obecnie jesteśmy już na etapie końcowym zrywania wszystkich ściernisk po żniwach. Myślę, że tak jak co roku tuż po 20 sierpnia zaczniemy siewy rzepaki, żeby zdążyć do 1 września – mówi Krzysztof Jędrysek, rolnik z Kozłówki spod Głubczyc.

Dodaje także, że wszystko zależy od pogody, bowiem już raz udało się dość szybko zdążyć żniwa, a później pogoda pokrzyżowała plany rolnikom.

Szybko zakończona już żniwa dały nam rolnikom taki komfort czasowy na wykonanie zabiegów polowych, na wykonanie uprawek pożniwnych, więc od razu przystąpiliśmy do zagospodarowania ścierniska, do wysiania nawozów wapniowych i wieloskładnikowych – mówi Mieczysław Myśliwy z Grupy Producenckiej „Beta” w Głubczycach.

Dalsza część artykułu pod materiałem Wideo.

Rolnicy będą siać międzyplony, żeby realizować ekoschematy

Również wcześniej zbiór z pola zakończył Józef Walas, rolnik z Włochów pod Namysłowem (woj. opolskie).

– W zeszłym roku żniwa zaczynaliśmy około 20 lipca, a dzisiaj zakończyliśmy w ogóle całe żniwa, czyli o niemal miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Mamy teraz chwilę na złapanie oddechu, ale już trzeba przygotowywać się do następnego sezonu. Dlatego właśnie robimy uprawki pożniwne, siejemy poplony i wchodzimy w realizacji ekoschematów – mówi Józef Walas.

Kiedy rozpocznie się zbiór kukurydzy na kiszonkę?

Z kolei Zdzisław Kara, rolnik ze wsi Mochów pod Prudnikiem zwraca uwagę, że w jego regionie żniwa na samym początku były dość trudne, gdyż spadło aż 200 litrów wody na m2. W jego gospodarstwie obecnie trwa zwożenie słomy, gdyż gospodarstwo prowadzi chów bydła.

– Potrzebujemy rocznie ponad 2000 bel słomy i jesteśmy na etapie zwożenia słomy, ale myślę że 2 dni i będzie wszystko załatwione – mówi rolnik z Mochowa.

Zdzisław Kara przewiduje także zapewne od połowy sierpnia rozpocznie się zbiór kukurydzy na kiszonkę.

image
Uprawa

Międzyplony ozime doskonałe na pasze dla bydła. Jakie wysiać?

Paweł Mikos, Mariusz Drożdż
Fot. Mariusz Drożdż

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2024 15:01