
Zeroemisyjna Hiszpania – jak to się stało?
W kolejnej odsłonie Videobloga redaktor naczelny TPR Paweł Kuroczycki nawiązuje do wyłączenia prądu w Hiszpanii, o którym było głośno na koniec kwietnia br., podając przyczynę wystąpienia tego zjawiska.
– Niestety, OZE są niestabilne. Nie chcę się wdawać w rozważania na temat częstotliwości prądu zmiennego i problemów, które powodują jej zakłócenia. Zdaniem mądrzejszych ode mnie, to właśnie kłopoty z częstotliwością prądu produkowanego przez wiatraki i elektrownie słoneczne, sprawiły, że ostatecznie cała sieć musiała się wyłączyć – mówi redaktor Kuroczycki, dodając, ile rolnicy stracili na tej akcji.
OZE nie dadzą rady zastąpić gazu i węgla?
Redaktor Kuroczycki stwierdza, że odnawialne źródła energii, którymi na przełomie nadchodzących 15 lat zamierza się zastąpić elektrownie gazowe i węglowe, są niestabilne i niesłychanie drogie.
– Jak już cała Europa przejdzie na prąd z OZE, to nawet jeśli akurat będzie on w sieci, i tak nie będzie nas na niego stać – komentuje Kuroczycki.
Niemcy muszą trzymać obornik pod dachem
Jak wyjaśnia naczelny TPR, dyrektywy opracowywane przez Unię Europejską, coraz bardziej zadziwiają. Obecnie Niemcy mają np. obowiązek wyposażenia zbiornika na gnojowicę w gazoszczelne pokrywy, a nad płytami obornikowymi należy zainstalować dachy, co zdaniem Kuroczyckiego, doprowadzi do likwidacji kolejnych gospodarstw u naszego zachodniego sąsiada.
Redaktor Kuroczycki opisuje również, jakie konsekwencje tego rodzaju postępowania poniesie polski rolnik oraz dlaczego, jego zdaniem, należałoby jednak zacząć kibicować zielonym, a nie ich krytykować.
Sprawdź szczegóły w VIDEOBLOGU:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: TPR