Dożynki Prezydenckie 2023gov.pl
StoryEditorDożynki

Dożynki prezydenckie 2023. "Dzięki rolnikom przetrwaliśmy trudne momenty"

25.09.2023., 11:30h
Nadszedł czas ostatecznego podsumowania tegorocznych żniw. Po wielu uroczystościach dożynek organizowanych przez gminy, powiaty i województwa, nadszedł czas na Dożynki Prezydenckie. Uroczystość odbyła się na terenie Pałacu Prezydenckiego.

Historia Dożynek Prezydenckich w Polsce

Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się w roku 1927 w Spale, a za ich organizację był odpowiedzialny prezydent Ignacy Mościcki. Od tego czasu stanowią jeden z ważniejszych elementów sprawowania urzędu przez prezydenta. Tegoroczne dożynki już po raz 9. odbyły się z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser – Dudy.

– To są moje i mojej Małżonki przedostatnie dożynki. Ostatnie dożynki prezydenckie przez nas prowadzone będą w przyszłym roku. Ale chcę Państwa zapewnić, że do ostatniego dnia będę pilnował spraw polskiego rolnictwa. Będę pilnował spraw rozwoju Rzeczypospolitej i obszarów wiejskich tak, by na wsi zapewnione było godne życie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Praca polskiego rolnika zapewnia żywność wszystkim Polakom

Starostami tegorocznych Dożynek Prezydenckich byli Dorota Kosowska i Jacek Kowalik, którzy na ręce prezydenta przekazali bochen chleba. Andrzej Duda w swoim przemówieniu nie szczędził pozytywnych słów, które kierował w stronę rolników. Jak podkreślał prezydent, bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce jest zasługą polskiego rolnika, dzięki któremu możliwe było przetrwanie m.in. pandemii COVID-19.

image

Dożynki Prezydenckie 2023

FOTO: gov.pl

Polski rolnik niesie pomoc Ukraińcom

Z przemówienia prezydenta Dudy wynikało również, że obecna sytuacja na polskim rynku zbóż jest efektem nacisków ze strony ukraińskich oligarchów i wielkich holdingów, które postawiły sobie za cel wyeksportowanie jak największej ilości ziarna do Polski. Głowa Państwa przyznała również, że ukraińscy rolnicy prowadzący mniejsze gospodarstwa nie przyczyniły się do wystąpienia tej niekomfortowej dla wszystkich sytuacji. Prezydent wyraził jednak swoją wdzięczność wobec działania polskich rolników, które opierało się na przyjmowaniu uchodźców w domach, karmieniu ich i wspieraniu na inne możliwe sposoby. Duda podkreślił, że sprzeciw rządu wobec importu zbóż był konieczny, ponieważ dotyczył on żywotnego interesu polskich rolników.

– Nie mogło się bez tej interwencji obyć, bo kwestia dotyczy żywotnego interesu naszych rolników, ogromnej części naszego społeczeństwa, niezwykle ważnej, a także, w efekcie, bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, tym bardziej, że nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to sytuacja wyłącznie czasowa, związana z wojną – stwierdził Prezydent RP Andrzej Duda.

image

Dożynki Prezydenckie 2023

FOTO: gov.pl

Robert Telus dziękował za miłość rolnika do ziemi

Podczas Dożynek Prezydenckich nie mogło zabraknąć ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który przywołując słowa Jana Pawła drugiego, oddał hołd polskim rolnikom, dziękując za ich miłość do ziemi. Telus przypomniał uczestnikom dożynek, że są one chwilą dziękczynienia za szczęśliwy okres zbioru plonów. W swoim wystąpieniu minister zwrócił uwagę na to, co działo się w polskim rolnictwie w ciągu ostatnich miesięcy i wyraził swą wdzięczność wobec Andrzeja Dudy za wkład w poparcie pomysłów resortu rolnictwa na zmiany przepisów na korzyść rolników:

  • Konkurs na wieniec dożynkowy
  • Konkurs dla KGW

image

Dożynki Prezydenckie 2023

FOTO: gov.pl

Kto pojawił się na Dożynkach Prezydenckich?

Podczas uroczystości Dożynek Prezydenckich obecni byli również:

  • sekretarz Ryszard Bartosik,
  • komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski,
  • szefowie instytucji pracujący na rzecz rolnictwa,
  • przedstawiciele związków rolniczych,
  • przedstawiciele związków organicznych.
image

Dożynki Prezydenckie 2023

FOTO: gov.pl

oprac. Justyna Czupryniak

źródło. Gov. pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 02:16