
Rolnicy chcą stosować zabiegi ochrony roślin
Zarząd KRiR, we wniosku z marca tego roku, wystąpił do ministra rolnictwa o zmianę zasad ekoschematu Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe. Dokładnie to chodziło o dopuszczenie zabiegów ochrony roślin w szczególnych przypadkach. A jednym z takich przypadków jest masowe występowanie szkodników i chorób zagrażających zasiewom.
Mszyce i wirusy atakują pola - rolnicy nie mają "broni"
Jak zaznaczyła w uzasadnieniu Krajowa Rada Izb Rolniczych, ostatni sezon był dla rolników wyjątkowo trudny. A to wskutek zniszczonych międzyplonów, które były wynikiem masowego występowania mszyc.
Mszyce atakowały zwłaszcza rośliny motylkowe. Namnażały się na polach, hamując powstawanie oczekiwanej biomasy, wzbogacającej glebę. Plaga mszyc i ich niszczycielski charakter miały negatywny wpływ na uprawy ozime. Natomiast rolnicy, pozbawieni zasadami ekoschematu, nie mieli skutecznej broni w walce ze szkodnikami.
Wirusy w natarciu
Jakby tego było mało, w mieszankach poplonowych, gdzie obecne były samosiewy zbóż lub celowo wysiewane gatunki jednoliścienne, zrodziły się wirusy przenoszone przez mszyce.
W obliczu tych zagrożeń rolnicy nie mogli wykonywać zabiegów, które ograniczyłyby rozwój szkodników oraz eliminowały samosiewy jednoliścienne. Więc inwazja mszyc i wirusy poskutkowały wzrostem zagrożenia dla ozimin.
"Dobra" praktyka rolnicza
Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej zasadnym staje się w powyższej sytuacji inwazji mszyc i wirusów wprowadzenie możliwości stosowania zabiegów insektycydowych. Tak, by chronić międzyplony i zmniejszać presję chorób wirusowych na oziminy.
Oprócz zabiegów insektycydowych Krajowa Rada wnosi o możliwość stosowania zabiegów herbicydowych, które również pozwolą rolnikom kontrolować niepożądane samosiewy jednoliścienne, będące żywicielami dla szkodników oraz źródłem chorób wirusowych.
Szkodniki i wirusy grożą uprawom - będzie można pryskać?
Jak dalej uzasadnia KRiR obecny zakaz stosowania środków ochrony roślin w ramach ekoschematu Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, powoduje między innymi:
- Pogorszenie jakości gleby.
- Zniszczenie międzyplonów.
- Rosnącą presję chorób i szkodników.
Dlatego, zasadne jest wprowadzenie zmian w ekoschemacie i pozwolenie rolnikom na stosowanie środków ochrony roślin, tak by chronić przyszłe uprawy i lepiej realizować cele interwencji.
Uzasadnienie KRiR obszerne - odpowiedź resortu zwięzła
Stefan Krajewski, odpowiadając na wniosek rolników w sprawie dopuszczenia możliwości stosowania środków ochrony roślin na międzyplonach, zwraca uwagę przede wszystkim na jeden fakt. Mianowicie podkreśla, że ekoschematy są prośrodowiskowym elementem systemu płatności bezpośrednich. Co oznacza, że mają wspierać praktyki korzystne dla środowiska, klimatu i zwierząt. Jak i realizować cele środowiskowe i klimatyczne nowej WPR.
Dlatego, uznając Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe jako interwencję środowiskową, kluczowym dla niej wymogiem jest zakaz wykonywania zabiegów ochrony roślin.
Ponadto resort powołuje się na uzgodnienia z ekspertami z instytutów naukowych przy wprowadzaniu takich wymów. I oczywiście na cel interwencji - ochronę bioróżnorodności.
Agnieszka Sawicka