Fundusz stabilizacyjny i obowiązek znakowania żywności flagą kraju pochodzenia. Kiedy zostaną wprowadzone?Canva/Aleksander Zieliński/MRIRW
StoryEditorObietnice wyborcze

Fundusz stabilizacyjny i obowiązek znakowania żywności flagą kraju pochodzenia. Kiedy zostaną wprowadzone?

15.04.2024., 12:30h
„100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” to dokument zawierający obietnice wyborcze, o których stan realizacji opozycja zapytała koalicję rządzącą podczas jednego z ostatnich posiedzeń Sejmu. Co miało do powiedzenia na ten temat MRiRW?

Co powinno zostać zrealizowane, a co zostało zrealizowane z obietnic wyborczych?

Opozycja przypomniała po następujących zapowiedziach:

  • odbudowa polskiej tradycji hodowli, świń poprzez pokrycie z budżetu państwa całości kosztów bioasekuracji,
  • budowa nowoczesnych targowisk w każdym mieście,
  • obowiązek oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach,
  • budowa nowego portu zbożowego w Gdańsku,
  • fundusz stabilizacyjny pokrywający straty spowodowane oszustwami pośredników i szkodami łowieckimi,
  • budowa lokalnych systemów zatrzymujących wodę w glebie

– Pomimo szumnych zapowiedzi wciąż brakuje realizacji obiecywanych konkretów, czy też programu dla rolników. W związku z powyższym proszę o konkretną odpowiedź na następujące pytania: Na jakim etapie są prace związane z realizacją tak szumnie zapowiadanych 100 konkretów już nie na pierwszych 100, ale na 120 dni rządów? Kiedy zostaną przyjęte przez rząd rozwiązania dla rolnictwa zawarte w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – pytał w Sejmie poseł Fryderyk Sylwester Kapinos z Prawa i Sprawiedliwości.

Refundacja bioasekuracji wzrośnie do 100%

W odpowiedzi MRiRW poinformowało, że przygotowano już rozporządzenie Rady Ministrów, w którym zawarto propozycję zwiększenia z 50% do 100% refundacji wydatków na bioasekurację w gospodarstwach producentów świń dla wniosków złożonych od 2024 r.

Kiedy w miastach powstaną nowoczesne targowiska?

Obecnie według GUS-u zarejestrowanych jest 2146 stałych targowisk. Założeniem inicjatywy rządowej jest stworzenie nowoczesnych hybrydowych bazarów, gdzie każdy będzie mógł dokonać zakupów za pomocą nowoczesnej aplikacji. Tymczasem obowiązek udostępniania rolnikom w piątki i soboty miejsc bezpłatnych miejsc targowych zrealizowały 58% gmin w kraju.

– Minister rolnictwa, który nie ma funkcji kontrolnej w stosunku do gmin, wystosował pismo do wszystkich samorządów z prośbą o przedstawienie, w jakim zakresie to założenie jest realizowane – mówił wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.

Kiedy będzie obowiązywał nakaz znakowania żywności flagą kraju pochodzenia?

W przypadku tej obietnicy MRiRW jest w trakcie procesu prowadzenia badań wśród konsumentów, jakie są ich oczekiwania, czego oczekują, jakie mają być oznakowania tych produktów.

– Po przeprowadzeniu analizy tych badań przedstawimy określone propozycje legislacyjne – zapowiedział wiceminister J. Czerniak.

Co z portem zbożowym w Gdańsku?

Sprawa jest w kompetencjach ministerstwa  infrastruktury, ale wiceminister Czerniak poinformował, że został już ogłoszony przetarg na oddanie w najem długoterminowy terenu, który liczy 24 ha. Termin składania ofert mija 22 maja.

Jakie decyzje podjęto ws. funduszu stablizacyjnego?

W przypadku funduszu stabilizacyjnego, z którego środki wypłaca KOWR w przypadku braku zapłaty za sprzedane produkty rolne rząd będzie starał się o przedłużenie zgody na jego funkcjonowanie w Komisji Europejskiej. Minister Czesław Siekierski złożył już do KE wniosek, żeby przedłużyć ten program do końca 2027 r. MRiRW czeka teraz na odpowiedź ze strony Komisji Europejskiej

Co dalej z budową lokalnych systemów zatrzymywania wody w glebie?

Z informacji MRiRW wynika, że te działania były realizowane w ramach PROW-u, a Plan Strategiczny na lata 2023–2027 również zakłada interwencje i inwestycje przyczyniające się do ochrony klimatu i środowiska. Również w Krajowym Planie Odbudowy będą dwa działania związane z ministrem rolnictwa:

  • B3.3.1, czyli tzw. retencję o wartości 289 mln euro,
  • B3.1.1, czyli instalacje wodno-kanalizacyjne o wartości 204 mln euro.

Do tego dochodzą dotacje dla wojewodów w wysokości 40 mln zł., które są zaplanowane na działalność spółek wodnych związanych z utrzymaniem wody.

Czy będą zmiany w Zielonym Ładzie i zasadach handlu z Ukrainą?

Przedstawiciel resortu rolnictwa przypomniał także posłom, że Komisja Europejska, między innymi w efekcie nacisku Polski, wycofała się z wielu niekorzystnych dla rolników zapisów Planu Strategicznego. Utrzymane zostało także embargo na niektóre ukraińskie towary. Z kolei w umowie przedłużającej zasady handlu z Ukrainą wprowadzono wiele korzystnych zmian ograniczających napływ ukraińskiej żywności.

– Mieliście 8 lat i 2 tygodnie i nie zrobiliście w tym kierunku nic, a rząd Donalda Tuska i ministra Czesława Siekierskiego zrealizował te konkrety, które przedstawiłem, w ciągu tych przeszło 100 dni – podsumował wiceminister Jacek Czerniak.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2024 18:03