pixabay
StoryEditorAnkietyzacja

GUS będzie dzwonił do rolników. Po co?

01.06.2023., 15:30h
Główny Urząd Statystyczny w najbliższych dniach rozpocznie zbieranie danych w ramach dwóch nowych badań, skupionych na branży rolniczej. Wylosowani przedsiębiorcy rolni mogą spodziewać się telefonów z GUS-u. Kto i kiedy będzie dzwonił do rolników?

GUS zaczyna nowe badania. Jakie? 

W czerwcu Główny Urząd Statystyczny wystartuje z dwoma nowymi badaniami, które skupią się na rolnictwie. Będą one prowadzone na terenie całego kraju. Pierwsze badanie nosi nazwę “Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych”, drugie – “Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego”. Jak widać, GUS zamierza skupić się na zebraniu aktualnych danych, dotyczących gospodarstw rolnych ogółem, oraz na sektorze rolnictwa, którym jest hodowla trzody chlewnej. 

Jak można przekazać dane do GUS? 

Ankietowani w nowych badaniach GUS zostali wybrani poprzez losowanie. Będą mogli przekazać swoje odpowiedzi na dwa sposoby: drogą internetową oraz telefoniczną. 

Aby przekazać dane do GUS przez internet, osoba fizyczna będąca właścicielem gospodarstwa rolnego musi zalogować się na platformie pod adresem badaniarolne2023.stat.gov.pl. Potrzebne do logowania dane to login z listu Prezesa GUS oraz numer PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego. Kwestionariusz można wypełnić od 1 do 16 czerwca 2023. 

W tym samym czasie ankietę wypełnić mogą także osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. W ich przypadku do logowania potrzebne będą te same dane uwierzytelniające, co na Portalu Sprawozdawczym GUS. 

Kiedy ankieterzy GUS będą dzwonić do rolników? 

Drugim sposobem zbierania danych w nowych ankietach GUS jest rozmowa telefoniczna lub kontakt bezpośredni. Ankieterzy będą dzwonili do wybranych rolników pomiędzy 19 czerwca a 14 sierpnia 2023 r. W tym samym czasie będą się odbywały również spotkania bezpośrednie. 

Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej również mogą wypełnić kwestionariusz telefonicznie. Ankieterzy będą przeprowadzali wywiady w terminie 19 czerwca – 14 sierpnia 2023. 

Jak weryfikować oszustów? 

Telefoniczne ankiety to niestety doskonała okazja dla oszustów, którzy mogą podszywać się pod pracowników GUS i wyłudzać informacje o gospodarstwach rolnych. By uniknąć tego typu sytuacji, GUS udostępnia aplikację internetową oraz numer telefonu, pod którymi można zweryfikować tożsamość ankietującej osoby. Infolinia pod numerem 22 279 99 99 będzie czynna w dni robocze od 29 do 31 maja, 14 sierpnia w godz. 8:00-15:00 oraz od 1 czerwca do 11 sierpnia br. w godz. 8:00-20:00.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. lipiec 2024 22:37