envato elements
StoryEditorRolniku, odbierz telefon!

GUS znowu zadzwoni do rolników. Po co tym razem?

05.12.2023., 13:30h
Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rolnicy mogą spodziewać się telefonów z Głównego Urzędu Statystycznego. Ankieterzy będą zadawali pytania statystyczne z zakresu rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem produkcji zwierzęcej. Co warto wiedzieć o telefonach z GUS?

O co będą pytać ankieterzy z GUS? 

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że pomiędzy 1 a 22 grudnia w całej Polsce przeprowadzone będzie badanie statystyczne w zakresie rolnictwa. Pytania będą dotyczyły dwóch obszarów: 

  • Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B), 
  • Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S). 

Kto może się spodziewać telefonu z GUS? 

Ankieterzy z GUS zadzwonią do osób fizycznych, które posiadają gospodarstwa rolne. Niestety, nie sposób przewidzieć, kto otrzyma telefon, bowiem ankietowani będą dobierani poprzez losowanie. 

Jak odpowiedzieć na pytania z GUS? 

Rolnicy, którzy otrzymają telefon od ankieterów z Głównego Urzędu Statystycznego, będą mogli udzielić odpowiedzi na zadane pytania dwiema drogami: 

  • poprzez samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach 1-4 grudnia 2023 r., logując się za pomocą loginu z listu Prezesa GUS oraz numeru PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego, 
  • poprzez rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego w dniach 5-22 grudnia 2023 r. 

Nie tylko gospodarstwa. Kogo jeszcze będzie ankietował GUS? 

W grudniu telefon od ankieterów z GUS mogą otrzymać także osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. One również mogą udzielić odpowiedzi na zadanie pytania na dwa sposoby: 

  • samodzielnie wypełnić formularz przez Portal Sprawozdawczy w dniach 1 -14 grudnia 2023 r., logując się za pomocą danych uwierzytelniających, z Portalu Sprawozdawczego GUS, 
  • przeprowadzić rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 15-22 grudnia 2023 r. 

Jak sprawdzić, czy ankieter nie jest oszustem? 

Uprzedzeni o prowadzonej ankietyzacji rolnicy będą spodziewali się telefonów z nieznajomych numerów. To niestety dobra gratka dla różnego rodzaju oszustów. Osoby, które podejrzewają, że zadzwoniła do nich osoba niezwiązana z GUS i podszywająca się pod pracownika tej instytucji, mogą sprawdzić tożsamość ankietera na stronie https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/ lub na infolinii pod numerem 22 279 99 99. Infolinia statystyczna będzie czynna do 22 grudnia w dni powszednie w godzinach 8-15.

 

Zuzanna Ćwiklińska

źródło: GUS

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:59