
Obornik na pryzmie tymczasowej
Obornik można przechowywać również według programu azotanowego na pryzmach tymczasowych, według określonych w dyrektywie zasadach:
- bezpośrednio na gruntach rolnych,
- nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia utworzenia każdej z pryzm,
- poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim, niepiaszczystym i niepodmokłym terenie,
- dopuszczalny spadek terenu do 3%,
- w odległości większej niż 25 m od linii brzegu wód powierzchniowych, pasa morskiego, ujęć wody, jeśli brak strefy ochronnej,
- ponowne przechowywanie na tym samym miejscu, dozwolone jest po upływie 3 lat.
Jeżeli zdecydujemy się na składowanie obornika na pryzmie tymczasowej, naszym obowiązkiem jest zaznaczenie jej lokalizacji na mapie lub szkicu działek. Taką mapę lub szkic, w przypadku kontroli gospodarstwa, należy przechowywać przez 3 lata od zakończenia składowania obornika.
Płyta obornikowa, a pryzma tymczasowa
Czy w takim razie konieczne jest posiadanie płyty obornikowej, jeżeli rolnik obornik będzie przechowywać bezpośrednio na gruncie, nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy?
Jak zaznaczono w programie azotanowym, możliwość czasowego przechowywania obornika bezpośrednio na gruncie została przewidziana dla usprawnienia pracy w gospodarstwie, przy nawożeniu. Dlatego też nie powinno być to wykorzystywane w zwykłym trybie przechowywania obornika.
Program azotanowy nie przewiduje odstępstw od obowiązku przygotowania odpowiedniego miejsca do przechowywania nawozów naturalnych.
Dodatkowo zgodnie z ust. 6 1.4 programu azotanowego wymagana pojemność zbiorników oraz powierzchnia miejsc do przechowywania nawozów naturalnych może ulec stosowanemu zmniejszeniu wyłącznie w przypadku, gdy wytworzone w gospodarstwie rolnym nawozy naturalne podlegają procesom technologicznym przetwarzania lub przekazaniu.
Powierzchnia pryzm nie może być w związku z tym doliczana do powierzchni płyty obornikowej jako stały elementy systemu przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwie.
Terminy tworzenia pryzm obornikowych
Przepisy programu azotanowego nie zawierają ograniczeń czasowych, jeżeli mowa o terminy tworzenia pryzm obornikowych.
Patrycja Bernat
oprac. na podstawie: Szkolenie w ramach zadania celowego "Racjonalne nawożenie" realizowanego dla Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW.
Fot: Pixaby