Janusz Kowalski kryzys na rynku malin to wina TuskaSejm/Donald Tusk/Facebook.com
StoryEditorPolska chce wprowadzenia cła na maliny

Janusz Kowalski: kryzys na rynku malin to "wina Tuska"

08.07.2023., 16:30h
Sprawa kryzysu na rynku owoców miękkich zdominowała debatę w Sejmie o rolnictwie. Zdaniem Janusza Kowalskiego za niskie ceny malin winę ponosi rząd Donalda Tuska. – To obecna władza doprowadziła do tej trudnej sytuacji, zupełnie nie kontrolując importu malin z Ukrainy – ripostował Mirosław Maliszewski, poseł PSL. I dodał, że za chwilę ten problem będzie dotyczyć innych owoców.

Spadają ceny malin. Czy kryzys dotknie też porzeczki i jabłka?

W piątek 7 lipca 2023 w Sejmie na wniosek klubu Koalicji Polskiej rząd przedstawił informację „w sprawie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej polskich producentów rolno-spożywczych oraz wzrostu cen dla konsumentów”. Zdaniem wnioskodawców mamy obecnie do czynienia z nienotowanym od kilku lat kryzysem.

– Po zbożach przyszły owoce miękkie. Dzisiaj najwięcej mówimy o malinach, ale to nie tylko maliny. Kilka tygodni temu mieliśmy ogromny kryzys na rynku truskawek. Tylko dlatego rolnicy nie wyszli na ulice i pod zakłady, bo byli zajęci pracą w swoich gospodarstwach, ale ponieśli ogromne straty. Po producentach malin pewnie przyjdzie czas na porzeczki, na inne gatunki, może także na jabłka – mówił poseł Mirosław Maliszewski, którego zdaniem jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest niekontrolowany import z Ukrainy.

Przetwórcy mają chłodnie pełne mrożonych owoców i obniżają ceny malin w skupie

Zdaniem Mirosław Maliszewskiego w przypadku maliny jest napływ kilkudziesięciu tysięcy ton mrożonych owoców. O problemie informowany był wielokrotnie rząd oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zakłady przetwórcze ograniczyły skup owoców i obniżyły ceny malin, ponieważ mają magazyny pełne mrożonej maliny z Ukrainy.

Zdaniem opozycji, rząd nie słuchał organizacji branżowych, które proponowały wprowadzenie systemu kaucyjnego na import owoców lub uruchomienie unijnego mechanizmu wycofywania z rynku.

– To wszystko rozwiązania, które proponowaliśmy w trudnej sytuacji, do której państwo doprowadziliście, zupełnie nie kontrolując importu z Ukrainy. Stąd dzisiaj nie ma potrzeby tego zwalać na innych uczestników rynku, na innych polityków, tylko trzeba się uderzyć w pierś. Zawaliliście i dzisiaj trzeba zaproponować konkretne rozwiązania – kontynuował Mirosław Maliszewski z PSL.

Wina opozycji

– Kłamie pan, bezczelnie pan kłamie. W kwietniu 2014 r., kiedy rządziło Polskie Stronnictwo Ludowe, kiedy mieliście ministra rolnictwa, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, doprowadziliście do tego, że została ustalona zerowa stawka na import mrożonej ukraińskiej maliny. Nie było żadnych kontyngentów. Nie doprowadziliście nawet do tego, żeby była klauzula ochronna umożliwiająca renegocjacje. Nie potrafiliście zabezpieczyć polskich interesów – ripostował wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Rząd wnioskuje do Brukseli o wprowadzenie cła na maliny, jaja i drób

Janusz Kowalski poinformował, że minister rozwoju Waldemar Buda złożył wniosek o przywrócenie stawek celnych na import malin z Ukrainy do Komisji Europejskiej. Polska proponuje objąć ochroną celną także inne produkty, takie jak:

  • mąka pszenna,
  • jaja,
  • mięso drobiowe.

Spółki Skarbu Państwa angażują się w skup malin

Z kolei w piątek w woj. lubelskim wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował, że na zlecenie spółki Skarbu Państwa, kilkanaście punktów skupowych ma prowadzić zakup tych owoców miękkich od rolników.

– Podmioty ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa zaangażowały się w skup malin, dzięki czemu będzie można poszukiwać dla tych malin rynków zbytu – aby produkt mógł docierać do konsumentów w kraju i zagranicą. Skup ten rozpoczął się w środę, a plantatorzy już obserwują na rynku wzrost ceny malin – twierdził Rafał Romanowski.

Wiceminister rolnictwa dodał, że skup prowadzony przez spółki Skarbu Państwa jest działaniem rynkowym, a nie skupem interwencyjnym.

– Cały czas podnosimy kwestię czasowego wstrzymania, do momentu stabilizacji cen w państwach przyfrontowych, importu mrożonych malin z Ukrainy – dodał wiceminister.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:01