Jest tak źle, że IUNG stwierdził suszę już w 9 województwach!arch.
StoryEditorSusza zabiera plony!

Jest tak źle, że IUNG stwierdził suszę już w 9 województwach!

07.06.2023., 10:00h
IUNG potwierdził wystąpienie suszy rolniczej w Polsce. Gdzie i jakie uprawy są najbardziej zagrożone?

IUNG: stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej w Polsce

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował raport, z którego wynika, że w okresie od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku  zanotowano suszę rolniczą w 9 województwach w Polsce: pomorskim,  zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim i dolnośląskim.

- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w drugim okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski - poinformował prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG.

Gdzie susza była największa?

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -70 mm. Uległa zmniejszeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 III-20 V).

Największe niedobory wody stwierdzono na terenach: Pobrzeża Południowobałtyckiego, Żuław, na północy Pojezierza Mazurskiego, zachodniej części Kujaw od -150 do -169 mm. Duży deficyt wody notowano również na obszarze Pojezierza Pomorskiego, Wielkopolskiego (część wschodnia), również na pozostałym obszarze Mazurskiego, Niziny Południowowielkopolskiej od -120 do -149 mm.

Nieco mniejszy deficyt wody od -90 do -119 mm występował na terenie leżącym na południe od w/w obszarów. Natomiast na południu kraju niedobory były mniejsze od 0 do -89 mm.

Susza w zbożach, truskawce i krzewach owocowych

IUNG ocenia, że od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku   susza występowała w czterech uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek i krzewów owocowych.

Susza najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych. Zagraża tym roślinom w 676 gminach (27,29 proc. gmin Polski). położonych w 9 województwach kraju. Niedobory wody w tej uprawie wystąpiły na obszarze aż 8,21 proc. gruntów ornych.

image

Susza w zbożach jarych

FOTO: IUNG

Suszę odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 8 województwach, 538 gminach (21,72 proc. gmin Polski) na obszarze 4,40 proc.  gruntów ornych kraju.

image

Susza w zbożach ozimych

FOTO: IUNG

Również w uprawach truskawek w 7 województwach wystąpiła susza. IUNG stwierdził ją w 414 gminach (16,71 proc.  gmin Polski) na obszarze 3,25 proc.  gruntów ornych kraju.

Mniejszy zasięg, ale też dotkliwy miała susza w przypadku krzewów owocowych. W tych uprawach notowano ją w 196 gminach (7,91proc. gmin Polski) na obszarze 0,83 proc.  gruntów ornych kraju.

Susza się powiększa

-Trzecią dekadę maja charakteryzowało bardzo duże usłonecznienie. W całej Polsce notowano ponad 100 godz. ze Słońcem, przy czym we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego oraz na Polesiu Lubelskim było tych godzin aż 150 – wyjaśnia IUNG.

IUNG zaznacza, że niedobory wody dla roślin uprawnych zwiększają się.

IMGW alarmuje, że obecnie w górnych warstwach gleby (do 28 cm głębokości) w znacznej części Polski wskaźnik wilgotności jest bardzo niski, nawet poniżej 25 proc.

IUNG: na południu Polski nadmiar wody na polach może obniżyć plony

Strat suszowych nie notowano natomiast w województwach: lubelskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim.

- Na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych miejscami występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych – ocenia IUNG.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 13:16