
Nie będzie zakazu zasiedlania ferm drobiu. Na razie
Komisja Europejska nie nałoży na Polskę dodatkowych restrykcji w związku z rozprzestrzeniającą się w naszym kraju grypą ptaków. Czasowy zakaz zasiedlania ferm, którego obawiali się hodowcy, nie zostanie na razie wprowadzony.
- Komisja odstępuje od tych restrykcji, ale będzie bardzo monitorować, czy pojawią się kolejne ogniska. Jeśli by się pojawiły kolejne ogniska, to na pewno będą musiały być kolejne rozmowy - poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski w Programie I Polskiego Radia. Dodał, że zdaniem KE nie do końca przestrzegana jest bioasekuracja, bo powstają kolejne ogniska.
KE we wtorek wieczorem poinformowała, że przyjęła do wiadomości zaproponowane przez Polskę środki zapobiegające chorobie i zapowiedziała, że na razie nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe ograniczenia.
Polska wprowadzi 14 działań ograniczających grypę ptaków
Siekierski poinformował, że Polska zaproponowała Komisji 14 działań, które wprowadzą polscy producenci drobiu, by ograniczyć chorobę. Chodzi tu m.in. o Mazowsze i Wielkopolskę, gdzie wybuchło najwięcej ognisk.
- Są to działania związane m.in. z bioasekuracją, sprawami zasiedleń i dotyczące różnych uwarunkowań, które ograniczyłyby możliwość rozwoju ptasiej grypy i powstawania kolejnych ognisk – podkreślił minister. Zaznaczył, że propozycje te zostały wypracowane ze środowiskiem producentów zrzeszonych w Krajowej Izbie Drobiarskiej.
Portal topagrar.pl po spotkaniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Głównym Lekarzem Weterynarii poinformował, że jeśli ochrona gospodarstw i skuteczne stosowanie zasad bioasekuracji pozwoli na utrzymanie „czystych stad drobiu”, to dodatkowe działania mogą być wygaszone już 12-13 maja br.
Milionowe straty drobiarzy
W ubiegłym tygodniu drobiarze alarmowali, że jeśli KE nałożyłaby restrykcje w postaci zakazu zasiedlania ferm, miałoby to ogromne skutki finansowe i gospodarcze. Potencjalne straty sektora drobiarskiego liczone byłyby w milionach złotych.
W Polsce najwięcej ognisk grypy ptaków
W Polsce potwierdzonych jest już 79 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co jest najwyższą liczbą zakażeń w całej Unii Europejskiej (dla porównania: Węgry – 72 ogniska, Włochy – 21, Niemcy – 9, Bułgaria – 6; sumarycznie w całej UE w bieżącym roku potwierdzono 202 ogniska choroby).
Kamila Szałaj