Kołodziejczak zaostrza kontrole towarów rolnych z RosjiMRiRW
StoryEditorKontrole żywności z importu

Kołodziejczak zaostrza kontrole cebuli z Rosji i ciężarówek z Litwy. Niepokojące podejrzenia

07.02.2024., 16:18h
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak zapowiada zaostrzenie kontroli towarów rolnych importowanych z Rosji. Będą sprawdzane także ciężarówki, które wracają do Polski z Litwy i Łotwy. Jest podejrzenie, że wwożą ukraińskie zboże.

Kołodziejczak zaostrza kontrole towarów rolnych z Rosji

Ministerstwo rolnictwa wzmacnia kontrole żywności przewożonej do Polski. Podczas spotkania z wojewódzkimi izbami rolniczymi wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował, że zostaną zwiększone kontrole towarów rolnych, które przyjeżdżają do Polski z Rosji.

- Na mój wniosek zostaną zwiększone kontrole produktów, które wjeżdżają do Unii Europejskiej przez polską granicę z Rosji – wyjaśnił.

Kołodziejczak: skontrolujemy cebulę z Rosji i Kazachstanu

Uruchomiony został specjalny system cotygodniowego powiadamiania, który ma alarmować, gdy zwiększa się ilość wwożonych towarów rolno-spożywczych z Rosji, czy innego kraju spoza UE. System ten już zadziałał, pokazując wzrost importu cebuli. 

- Wczoraj się okazało, że przyjeżdża cebula z Rosji i Kazachstanu do Unii Europejskiej przez Polskę. Będziemy kontrolować tę cebulę – zaznaczył. Dodał, że jest to o 40 transportów więcej niż w tym samym okresie w roku poprzednim.

Zboże z Ukrainy wraca do Polski z Łotwy i Litwy? Będzie kontrola ciężarówek

Poza tym Kołodziejczak poinformował, że Inspekcja Transportu Drogowego i Krajowa Administracja Skarbowa będą kontrolowały ciężarówki, które wwożą towar tranzytem z Ukrainy, jadą na Litwę i Łotwę, a potem wracają do Polski.  

- Jest prawdopodobne, że towar rolny z Ukrainy wraca do Polski z Litwy i Łotwy. O tym procederze alarmowała m.in. Lubelska Izba Rolnicza -  zaznaczył Kołodziejczak.

Jaką żywność importujemy z Rosji?

Główne towary rolne importowane z Rosji do Polski to: ryby i filety rybne oraz tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne, a także nasiona lnu (dane z 2022 roku).

image
Dopłaty do zbóż i nawozów

PILNE! Siekierski: chcemy uruchomić dopłaty do zbóż i nawozów

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2024 10:01