Kary dla rolników za pracę w nocy - czas z tym skończyć!fot. KMP Zamość
StoryEditorSzykują się zmiany w prawie

Koniec z karami dla rolników za pracę w nocy? Jest pomysł na zmianę prawa

14.02.2024., 09:22h
Rolnicy, którzy w nocy muszą młócić zboże czy wykonywać opryski lub suszyć zboże, obawiają się, że dostaną mandat za zakłócanie ciszy. Takie akcje często się zdarzają po donosach "usłużnych" sąsiadów. Czy wreszcie się ta paranoja skończy? Do Sejmu właśnie trafił projekt ustawy, który ma wykluczyć możliwość karania rolników za pracę w nocy.

PiS składa wniosek o zmianę Kodeksu Wykroczeń

W Sejmie pojawił się projekt ustawa, która wyklucza karanie rolników za m.in. nocne prace polowe. Autorami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy upoważniona została była minister rolnictwa Anna Gembicka.

Nie będzie kar dla rolników za pracę w nocy?

Projektowana zmiana ustawy o Kodeks Wykroczeń ma na celu uniemożliwienie karania rolników za prowadzenie prac w godzinach nocnych w gospodarstwie, co do tej pory bywało uznawane za zakłócanie ciszy nocnej.

Projekt ten jest wyjściem naprzeciw postulatom rolników, którzy wskazują, że cały czas zdarzają się sytuacje, w których rolnicy są karani za prowadzenie takich prac. Szczególnie w okresie zbiorów czy żniw zdarzają się sytuacje, w których prowadzenie takich prac w godzinach nocnych jest konieczne. Wynika to bardzo często z panujących lub zapowiadanych warunków pogodowych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zdaniem projektodawców w związku z tym, że wieś coraz częściej staje się miejscem zamieszkania osób, które nie prowadzą działalności rolniczej i nie znają jej specyfiki. Zdarzają się więc sytuacje, w których wzywana jest Policja, w związku z rzekomym naruszeniem ciszy nocnej przez rolnika.

Proponowana zmiana ustawy jest wyrazem podejścia, że wieś jest w pierwszej kolejności miejscem produkcji żywności, dlatego też rolnik, prowadząc prace gospodarskie w godzinach nocnych, nie może być za to karany. Bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z filarów bezpieczeństwa państwa, a rolnik nie powinien być karany za to, żeby wykonuje pracę w gospodarstwie.

Co mówi Sąd Najwyższy ?

Mimo tego, że według Sądu Najwyższego, uzależnia odpowiedzialność za wykroczenie od stwierdzenia, że czyn ten stanowi wybryk, nie znalazło to odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach, powodując niepewność prawną dla rolników którzy wykonują swoją pracę. Według Sądu Najwyższego wybryk stanowi takie zachowanie, jakiego w danych okolicznościach czasu, miejsca i otoczenia, nie można było się spodziewać. Z pewnością np.: żniw na wsi nie da się zakwalifikować jako zachowanie, którego trudno było się spodziewać, lub które byłoby sprzeczne z normami społecznymi.

Aby definitywnie rozwiązać ten problem i zapewnić rolnikom możliwość prowadzenia koniecznych prac bez obawy o ukaranie mandatem, konieczna jest zmiana będąca przedmiotem tego projektu – podsumowują projektodawcy.

image
Kontrola z ARiMR

ARiMR kontroluje rekordową liczbę rolników. Za co mogą stracić dopłaty bezpośrednie?

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 00:26