Koniec z karami za pracę rolnika w nocy? Sejm zajmie się zmianą prawaJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKara za pracę nocą

Koniec z karami za pracę rolnika w nocy? Sejm zajmie się zmianą prawa

04.03.2024., 17:30h
Rolnicy są karani za pracę w godzinach nocnych. Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu rozpatrywany będzie projekt zmian w kodeksie wykroczeń na ich korzyść.

Jaka jest kara za zakłócanie ciszy nocnej i co ma się zmienić?

Za zakłócanie ciszy nocą lub wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym obowiązuje kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Za powyższe uznawany jest wybryk, który zakłóca:

  • porządek publiczny,
  • spoczynek nocny,
  • wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym.

Niestety, ale te przepisy prawa obowiązują również rolników, którzy często są zmuszeni do pracy w godzinach nocnych. Teraz politycy chcą to zmienić i do art. 51 kodeksu wykroczeń dodać nowy paragraf, który miałby brzmieć:

Nie popełnia wykroczenia, kto czyn popełnia w związku z prowadzeniem prac w gospodarstwie rolnym.

Dzięki temu rolnicy nie byliby karani za prowadzenie prac w godzinach nocnych w gospodarstwie, co do tej pory niejednokrotnie było uznawane za zakłócanie ciszy nocnej.

Rolnicy apelowali o zmianę prawa w zakresie zakłócania ciszy nocnej

Rolnicy wielokrotnie apelowali o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie nowelizacji prawa, dzięki której nie byliby karani za pracę w godzinach nocnych. Dotychczas, szczególnie w okresie żniw bywają przypadki, że gospodarze dostają mandaty za prowadzenie prac nocą, czego nie robią specjalnie tylko ze względu na warunki pogodowe. Zgłaszającymi są najczęściej osoby, które nie prowadzą działalności rolniczej i nie znają jej specyfiki.

Kiedy zostanie zmienione rozporządzenie o zakłócaniu ciszy nocnej?

Posiedzenie Sejmu, podczas którego zostaną rozpatrzone zmiany w rozporządzeniu, odbędzie się w dniach od 6 do 8 marca br.

image
Targi rolnicze

Forum Mleko 2024 już 7 marca

Zapisz się na forum mleko KLIKNIJ TUTAJ.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: PAP MediaRoom.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:39