Limity na produkty rolne z Ukrainy. Rozwiązania czy kolejne kłopoty dla polskiego rolnictwa?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorLicencjonowanie importu z Ukrainy

Limity na produkty rolne z Ukrainy. Rozwiązania czy kolejne kłopoty dla polskiego rolnictwa?

29.01.2024., 10:41h
Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić licencje na towary rolne z Ukrainy importowane do Polski. O limitach na ukraińską żywność zaczęła mówić także KE. Ale część ekspertów wskazuje, że ich wysokość to "kolejne kłopoty dla rolnictwa polskiego i europejskiego".

Trwają rozmowy o system licencjonowania importu produktów rolnych z Ukrainy

Sprawa niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy stała się przedmiotem obrad Sejmu. Posłowie Konfederacji pytali ministerstwo rolnictwa o planowane uregulowania dwustronnych relacji handlowych między Polską a Ukrainą w obrocie rolnym wzorowanych na umowie ukraińsko-rumuńskiej.

W odpowiedzi przedstawiciele resortu rolnictwa przyznali, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi dialog ze stroną ukraińską, również w porozumieniu z Komisją Europejską. W ostatnim czasie Czesław Siekierski, polski minister rolnictwa kilkukrotnie spotkał z Mykołą Solskim, ukraińskim ministrem polityki rolnej i żywności. W trakcie tych rozmów miały być wypracowywany mechanizm licencjonowania eksportu produktów rolnych z Ukrainy do Polski.

Jest to rozwiązanie wzorowane na przyjętym już przez Rumunię, ale podobny mechanizm wdrożyła również Bułgaria – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

Mechanizm licencjonowania, będzie opierał się na wprowadzeniu z góry ustalonych wolumenów limitów. Wprowadzenie tych licencji odbywałoby się w porozumieniu ze stroną ukraińską.

Komisja Europejska proponuje limity, ale na poziomach rekordowego importu z 2023 roku

Polska cały czas lobbuje w Komisji Europejskiej za wprowadzeniem korzystnych dla nas zasad wymiany handlowej z Ukrainą. Wiadomo już, że pierwotny plany KE przedłużenia dotychczasowych zasad, które są niczym innym jak strefą wolnego handlu, nie mają szans na wprowadzenie.

Komisarz Valdis Dombrovskis zaproponował więc, aby zaczęły obowiązywać limity powyżej, których eksport z Ukrainy, nie byłby możliwy. Najprawdopodobniej limity miałyby być ustanowione na mięso drobiowe, cukier i jaja z Ukrainy.

Problem w tym, że limity mają być równe wielkości eksportu z 2023 r., który był rekordowo wysoki. O tym, że może być to problematyczne już wcześniej zwracał uwagę Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

– UE wprowadzi limit na import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. To duży sukces i dobra wiadomość. Zła wiadomość jest taka, że limity są tak wysokie, jak import z UA w 23 a mogą być wyższe po wyczerpaniu. A to oznacza: kolejne kłopoty dla rolnictwa polskiego i europejskiego – komentuje Jacek Zarzecki.

Jeśli KE nie przedstawi sensownego rozwiązania, Polska utrzyma embargo na zboże z Ukrainy

Strona polska jednoznacznie optuje za tym, że nieprzedstawienie przez Komisję Europejską w tym zakresie rozwiązań satysfakcjonujących dla strony polskiej będzie skutkowało utrzymaniem embarga (na zboża przy. red.), tylko że embargo, które obecnie obowiązuje, nie jest korzystne dla żadnej ze stron, bo należy pamiętać, że Polska jest również eksporterem produkcji rolno-spożywczej do Ukrainy – powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa A. Nowak.

Wsparcie całego rządu w rozwiązanie problemów polskiego rolnictwa

Przedstawiciel resortu rolnictwa podkreślił, że sprawa jest traktowana bardzo poważnie przez cały rząd. Zarówno minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, podczas grudniowej wizyty w Ukrainie, jak i premier Donald Tusk podczas styczniowej wizyty w Kijowie również zwracali uwagę na tę kwestię.

Ministerstwo rolnictwa jest również w kontakcie ze stałym przedstawicielstwem Polski przy Unii Europejskiej, z panem ambasadorem Piotrem Serafinem, który zadeklarował udział w tzw. platformie koordynacyjnej do spraw relacji handlowych pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

image
Rolnictwo

Kołodziejczak: okresy przejściowe na niektóre produkty z Ukrainy powinny trwać 30 lat

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 02:27