Michał Kołodziejczak idzie na wojnę z sieciami handlowymiCanva/Facebook/Michał Kołodziejczak/zrzutekran
StoryEditorCeny w sklepach

Michał Kołodziejczak idzie na wojnę z sieciami handlowymi

12.12.2023., 17:00h
Przyszły wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak od wielu miesięcy mówił o tym, że jeśli uda mu się wejść do sejmu, podejmie działania mające na celu uniemożliwienie sklepom spożywczym wprowadzania klientów w błąd przez niejednoznaczne oznakowanie cen produktów. Teraz jego interpelacja w tej sprawie trafiła do ministra rozwoju i technologii.

Kołodziejczak ma dość wprowadzania klientów sklepów spożywczych w błąd

Szef AgroUnii, Michał Kołodziejczak, wystosował interpelację do ministra rozwoju i technologii o podjęcie działań mających na celu zapobieganie wprowadzaniu konsumentów sklepów spożywczych w błąd poprzez niejednoznaczne oznakowania cen produktów. Jak argumentuje w piśmie Kołodziejczak, cenówka ma za zadanie wyeksponować cenę produktu, a obowiązkiem przedsiębiorcy jest jej uwidacznianie w taki sposób, by nie miał on wątpliwości. Takie działanie wynika z ustawy o informowaniu o cenach usług i towarów.

Kilka cen na jednym produkcie

Kołodziejczak wyjaśnił w interpelacji, że coraz częściej spotyka się z umieszczaniem na produktach nawet trzech cen. Poseł wyjaśnił, że jedna cenówka najczęściej zawiera:

  • cenę obowiązującą przy zakupie jednej sztuki produktu,
  • cenę obowiązującą przy zakupie dwóch sztuk,
  • cenę obowiązującą posiadaczy wskazanej aplikacji,
  • czasem cenę za np. 100 g produktu.

Ponadto Kołodziejczak zwrócił uwagę na to, że przez powyższe sposoby oznaczania cen ta podstawowa trafia w róg etykiety i w dodatku jest napisana mniejszą czcionką, a przecież to ona stanowi podstawę decyzji klienta i dlatego powinna być najbardziej widoczna. Jak uważa poseł, wskazanie cen obniżek lub obowiązujących posiadaczy aplikacji, stwarza klientom szansę na zapoznanie z ofertą promocyjną, jednak to działanie nie powinno skutkować wprowadzaniem klientów w błąd.

image

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Wiadomości Handlowe

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:35