Minister apeluje do kierowców: ustępujcie na drodze kombajnomKPP Międzychód/MRiRW/Canva
StoryEditorŻniwa 2024

Minister apeluje do kierowców: ustępujcie na drodze kombajnom

01.07.2024., 15:12h
Minister rolnictwa zaapelował do kierowców, by w okresie żniw ustępowali na drodze kombajnom i innym maszynom rolniczym. - Dzięki ciężkiej pracy rolnika mamy bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił.

"Ustępujcie kombajnom na drodze". Apel ministra do kierowców

Rozpoczęły się żniwa. To najbardziej pracowity czas w każdym gospodarstwie rolnym, więc na drogach pojawiły się kombajny, ciągniki przewożące słomę i inny sprzęt rolniczy.

W związku z tym minister rolnictwa Czesław Siekierski zaapelował do innych kierowców, osób mieszkających lub wypoczywających na wsiach o wyrozumiałość dla żniwujących rolników, a także o ostrożność na drogach. Zaznaczył, że szczyt sezonu urlopowego pokrywa się ze szczytem prac polowych, a na drogach panuje wzmożony ruch kombajnów i ciągników.

- Korzystajmy z uroków polskiej wsi wspaniałych i zróżnicowanych krajobrazów, ale zachowajmy ostrożność na wiejskich drogach polach i w gospodarstwach rolnych. Ustąpmy miejsca przemieszczającym się maszynom rolniczym. Dzięki ciężkiej pracy rolnika, zwłaszcza podczas żniw, mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił minister Siekierski. Dodał, że należy pamiętać także o tym, że rolnicy są zmęczeni trudnymi warunkami pogodowymi i odczuwają stres związany z troską o zbiory.

- To w połączeniu z większą skłonnością do nieuwagi wśród wypoczywających dodatkowo zwiększa ryzyko wypadków – ocenił.

Minister do rolników: zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo dzieci

Minister zaapelował też do rolników, by aby szczególną uwagę zwrócili na dzieci.

- Pracujące i obracające się maszyny są dla nich szczególnie interesujące, dlatego zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo dzieci, które jest sprawą nadrzędną przy wykonywaniu wszelkich prac w gospodarstwie – wyjaśnił i zwrócił się do rolników również o ostrożność w obchodzeniu się ze zwierzętami.

- Są to często duże zwierzęta, które mogą w nieprzewidywalny dla nas sposób reagować na gwałtowny hałas czy inne niespodziewane bodźce. Stwarza to zagrożenie dla każdego, kto znajduje się w pobliżu – powiedział.

image
Dopłaty bezpośrednie

Dopłaty bezpośrednie: nie wszyscy rolnicy dostali pieniądze

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 17:16