PILNE! Rolnicy okupują ministerstwo rolnictwa! ”My się stąd nie ruszymy”nadesłane
StoryEditorRolnicy mają dość!

PILNE! Rolnicy okupują ministerstwo rolnictwa! "My się stąd nie ruszymy"

02.04.2024., 17:00h
Rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w ministerstwie rolnictwa. Zapowiadają, że nie wyjdą z budynku dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.

Dziś 2 kwietnia w ministerstwie rolnictwa odbyły się rozmowy ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z rolnikami, którzy brali udział w negocjacjach w Jasionce. W spotkaniu uczestniczył także wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Z informacji, które przekazali nam rolnicy wynika, że dyskusja przebiegła w burzliwej atmosferze.

- Minister Siekierski oraz wiceminister Kołodziejczak nie byli w stanie wytłumaczyć się z braku realizacji jakiegokolwiek zapisu z tych ustaleń – przekazał nam Roman Waszczyk, rzecznik rolników protestujących na trasie S3. Informacje te uzyskał od uczestniczącego w spotkaniu Władysława Serafina, prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Rolnicy rozpoczęli strajk okupacyjny w ministerstwie rolnictwa

W związku z tym rolnicy podjęli decyzję, że rozpoczynają okupację ministerstwa rolnictwa i nie wyjdą stamtąd, dopóki nie przyjedzie do nich premier Donald Tusk.

- Przyjechaliśmy do ministerstwa, by skontrolować realizację ustaleń z Jasionki. Niestety, znów nie ma żadnych konkretów. Dlatego postanowiliśmy, że zostajemy w gmachu ministerstwa do skutku – mówi w rozmowie z nami Roman Kondrów z Podkarpackiej Oszukanej Wsi, który jest w budynku resortu rolnictwa. Zaznacza, że w tej chwili oczekuje natychmiastowego wstrzymania tranzytu i konkretów ws. dopłat do zbóż.

Rolnicy: Kołodziejczak z Siekierskim pojechali do premiera

Kondrów poinformował, że po rozmowie z rolnikami Siekierski i Kołodziejczak udali się do premiera Tuska na konsultacje.

- Niezależnie od tego, czy przywiozą dobre czy złe wiadomości, my się stąd nie ruszymy, dopóki nie zaczną działać i nie spełnią postulatów z Jasionki – mówi lider protestów w Medyce.

Rolnicy przyjadą pod ministerstwo rolnictwa wesprzeć strajk okupacyjny

Rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI Adrian Wawrzyniak zapowiada, że prawdopodobnie jutro pod ministerstwem rolnictwa zgromadzą się rolnicy z całej Polski, by wspierać strajk okupacyjny.

- Jeśli przez 48 godzin nie będzie działań, wracamy do strajków w całej Polsce. Mamy siłę – mówi nam Wawrzyniak.

Mało brakowało, a rolnicy nie okupowaliby budynku resortu, bo gdy część z nich wyszła na chwilę z ministerstwa (prawdopodobnie na konferencję prasową), okazało się, że ochrona nie chce ich ponownie wpuścić do budynku. Finalnie jednak udało im się wejść. Widać to na poniższym filmie, który podesłali nam uczestnicy strajku.

Okupacja ministerstwa rolnictwa: kto bierze udział?

Wśród rolników okupujących ministerstwo rolnictwa są:

  • Roman Kondrów,
  • Wiesław Gryn,
  • Tomasz Obszański,
  • Władysław Serafin,
  • Filip Pawlik
  • Błażej Bieniasz
  • Andrzej Sobociński
  • Rafał Nieżurbida​
  • ​Gabriel Janowski
  • Artur Koncik

image
Porozumienie rolników z rządem

Część rolników podpisała porozumienie z rządem! Co uzgodniono? Kto na liście?

image
Protest rolników

Rolnicy zabarykadowali się w ministerstwie. "Ugorowanie, dopłaty do zbóż, tranzyt nie są załatwione"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 14:47