envato elements
StoryEditorPrognoza IMGW

Pogoda na jesień i zimę: będzie ciepło, a więcej opadów dopiero w grudniu

18.08.2023., 11:45h
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna susza obejmie również jesień. IMGW przewiduje, że miesiące jesienno-zimowe będą raczej ciepłe, z umiarkowaną ilością opadów. Czego możemy spodziewać się jesienią? Czy według IMGW czeka nas załamanie pogody?

Jaka będzie pogoda we wrześniu 2023? 

Analizując dane z poprzednich lat, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowuje prognozy na kolejne miesiące. Zdaniem meteorologów, wrzesień 2023 będzie cieplejszy w porównaniu z ubiegłymi latami (normę ustalono na podstawie lat 1991-2020). Średnia temperatura powietrza będzie się wahać od 12 do 15,4 stopnia Celsjusza. Ten miesiąc nie przyniesie nadmiarowych opadów. Zdaniem IMGW, będą one mieściły się w normie. Prognozowane sumy opadów atmosferycznych to od 51,9 mm do 123,2 mm. 

image
FOTO: IMGW

Czy październik 2023 będzie deszczowy? 

Podobnie jak we wrześniu, w październiku 2023 ma być ciepło. Analitycy z IMGW przewidują, że średnia temperatura będzie wynosić od 7,6 do 10,8 stopnia Celsjusza. Tym samym średnia miesięczna temperatura powietrza będzie w październiku wyższa od normy wieloletniej. Za to opady utrzymają się w normie: od 36,8 do 101,9 mm. 

image
FOTO: IMGW

Prognoza pogody w Polsce na listopad 2023 

Listopad 2023 będzie pierwszym z jesiennych miesięcy, kiedy średnia miesięczna temperatura nie będzie przekraczała normy. Według meteorologów będzie ona wynosiła od 3,2 do 6 stopni Celsjusza. Poniżej normy będą z kolei opady, jednak tylko w północnej Polsce. Suchego listopada mogą spodziewać się mieszkańcy województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W pozostałych regionach Polski listopadowe opady będą w normie. 

image
FOTO: IMGW

Czy grudzień 2023 będzie wyjątkowo mokry? 

Zdaniem meteorologów z IMGW, grudzień w tym roku będzie wyjątkowo mokry. We wszystkich województwach oczekiwane są opady powyżej normy: od 34,7 do 73,4 mm. Za to temperatura w całym kraju będzie porównywalna z normą z lat ubiegłych. Synoptycy prognozują, że średnio będzie wynosiła od –1,1 do 3 stopni Celsjusza. 

image
FOTO: IMGW

Jak IMGW układa swoje prognozy? 

IMGW wylicza swoje prognozy w oparciu o normę wieloletnią, czyli średnie wyniki z lat 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”. 

Prognozowana średnia temperatura odnosi się do całego miesiąca, pod uwagę brane są odczyty z termometrów w dzień i w nocy. Z kolei prognozowana suma opadów odnosi się do sumy ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

 

dane: IMGW

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements, IMGW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:45