Powstała Krajowa Rada Wieprzowiny. Kto ją tworzy i jakie ma celeUPEMI
StoryEditorBranża trzodowa bierze sprawy w swoje ręce

Powstała Krajowa Rada Wieprzowiny. Kto ją tworzy i jakie ma cele?

09.01.2024., 14:45h
Przedstawiciele 7 organizacji związanych z trzodą chlewną utworzyli Krajową Radę Wieprzowiny. W jakim celu?

Powstała Krajowa Rada Wieprzowiny

Producenci trzody chlewnej i przetwórcy biorą sprawy w swoje ręce. 4 stycznia 2023 pod Piotrkowem Trybunalskim powołali Krajową Radę Wieprzowiny. W skład Rady weszli przedstawiciele 7 organizacji związanych z branżą trzody chlewnej – NSZZ Solidarność RI, POLPIG, POLSUS, PZPNŚ, Wieprz Polski, Polskie Mięso i UPEMI.

W Polsce potrzebna jest odbudowa pogłowia świń. "Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce"

Rada ma przygotować strategię rozwoju branży trzody chlewnej. Chodzi głównie o odbudowę pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt. 

- Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Największe organizacje branżowe połączyły siły, aby skuteczniej reprezentować interesy polskich hodowców i przetwórców wieprzowiny. Można powiedzieć, że nasza inicjatywa jest wynikiem rozmów jakie toczyły się od jesieni zeszłego roku z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówi Agnieszka Jamiołkowska, Dyrektor Zarządzająca Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. 

Głównym celem nowo powstałej Rady jest to, aby obecne władze ministerstwa wzięły pod uwagę opinie najlepszych ekspertów w zakresie odbudowy pogłowia, a więc samych hodowców i przetwórców.

- To właśnie oni najlepiej wiedzą, jak sprawić, aby polska branża trzody chlewnej mogła się odrodzić. Taki proces jest możliwy, wystarczy spojrzeć na przykłady krajów Unii Europejskiej, w których skutecznie przeprowadzono reformy branży trzody chlewnej, np. Dania. Jest to najlepszym dowodem na to, że współpraca hodowców, przetwórców i strony rządowej może przynieść pozytywne efekty - tłumaczy Jamiołkowska.

Krajowa Rada Wieprzowiny czeka na spotkanie z ministrem Siekierskim

KRW zapewnia, że jest organem apolitycznym i będzie działać autonomicznie, tworząc własne niezależne struktury robocze, kierując się ustalonymi przez siebie kryteriami, zasadami i regulaminem. Do realizacji celów zamierza gromadzić niezbędne środki i zaplecze techniczne oraz wystąpi o finansowanie zewnętrzne, które ma wesprzeć realizację celów grupy. KRW deklaruje, że jest otwarta na współpracę z innymi organizacjami zainteresowanymi wspólnym działaniem na rzecz rozwoju sektora trzody chlewnej.

Członkowie KRW liczą na szybkie rozpoczęcie rozmów ze stroną rządową, które pozwolą rozwiązać najważniejsze problemy branży.

- Pierwszym krokiem Grupy będzie spotkanie z ministrem rolnictwa i przedstawienie głównych założeń strategii rozwoju sektora - zaznacza Jamiołkowska.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:23