Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z PolskiKPRP
StoryEditorEksport mięsa do Chin

Prezydent jedzie do Chin promować polskie mięso

24.06.2024., 08:31h
Wznowienie eksportu polskiego drobiu i otwarcie rynku na mięso wołowe to główne cele wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. - Jest to bardzo istotne dla naszych rolników – zaznaczył przed wylotem prezydent.

Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski

Prezydent Andrzej Duda udał się do Chin z wizytą dyplomatyczną. Zapowiedział, że jego rozmowy z Xi Jinpingiem, przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej będą dotyczyć otwarcia chińskiego rynku na polskie produkty rolne.

- Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które mam nadzieję uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób. Chodzi o tak zwaną regionalizację możliwości eksportowania do Chin. Jest to bardzo istotne dla naszych rolników, dla naszych hodowców drobiu – wskazał prezydent przed wylotem do Chin.

Duda poinformował, że rozmowy będą dotyczyć także możliwości eksportu polskiej wołowiny do Chin.

- Mam nadzieję w przyszłości otwarcie chińskiego rynku na produkty mięsa wołowego – podkreślił prezydent.

5 lat blokady polskiego drobiu

Przypomnijmy. W 2019 r. Chiny zamknęły swój rynek na polski drób. Powodem było pojawienie się ognisk ptasiej grypy. W przypadku wołowiny zabiegi rozpoczęcia eksportu są mocno zaawansowane. W maju pierwszy polski zakład mięsny przeszedł pozytywnie chiński system rejestracji przedsiębiorstw importujących żywność. Kolejne zakłady mają wkrótce do niego dołączyć.

Rozmowy z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem mają dotyczyć również zwiększenia chińskich inwestycji w Polsce i kwestii bezpieczeństwa.

Eksport polskiej żywności do Chin

Chiny to jeden z najważniejszych polskich parterów w handlu rolno-spożywczym wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 r. nasz eksport do tego kraju osiągnął wielkość 147,6 mln euro, natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. – 35 mln euro.

Sprzedajemy do Chin: produkty mleczne (serwatkę, mleko i śmietanę), mrożone owoce, czekoladę i wyroby czekoladowe, pieczywo cukiernicze, puch i pierze.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 09:46